В Плевенско пламъците са обхванали 2400 дка, а в Русенско 1500 дка. Това са и най-засегнатите район от умишлените палежи. Палежи са правени в землищата на селата Сливо поле, Мартен, Бабово, Борисово, Черешово и Мечка. Шест пожара, на обща площ от 250 дка в област Монтана са горели в селата Долни Цибър, Станево, Студено буче, Долни Белотинци и Вирове.

В област Плевен са пет, като два от тях в нивите на Долни Дъбник, два до град Кнежа и един до село Койнаре. Засегнати са над 250 дка.

Сателит

Сигналите са постъпили от дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” към МВР. Екипите са констатирали основно изгаряния на стърнища от пшеница, площи с царевица, пасища и сухи треви. Местоположението е локализирано с GPS и са извършени измервания на засегнатите площи. Предстои да се установи дали площите са декларирани за субсидии и съответно по кои схеми и мерки.

Наказания

Паленето на стърнища е забранено и се санкционира съгласно Закона за опазване на земеделските земи, като за първо нарушение са от 1500 до 6000 лв., а при повторно от 2000 до 12 000 лв. Изгарянето на стърнища е нарушение на основно изискване за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние, което е част от изискванията за кръстосано съответствие. Спазването на изискванията за кръстосано съответствие е задължително условие, за да могат земеделските стопани да получат пълния размер на директните си плащания. Съгласно изискванията на европейското законодателство санкцията при неизпълнение на стандартите за добро земеделско и екологично състояние може да се достигне до цялостно изключване от една или няколко схеми за подпомагане в продължение на една или повече календарни години.

Пожарите унищожават почвата

Паленето на стърнищата е много вредна практика за почвата, тъй като високата температура унищожава голяма част от органичното вещество в нея и разрушава хумусния слой. Нещо повече – унищожава се част от почвените микроорганизми, под въздействието на които се разграждат органичните вещества. Истината е, че това е най-лесният и евтин начин за фермерите да освободят нивите от растителните отпадъци, плевели и вредители и често прибягват до него, въпреки че е забранено. Това коментира пред Агроновините проф. Светла Русева по бофизика и почвознание.
Почвата е живо природно тяло, в нея протичат физични, химични и микробиологични процеси. Тя обясни, че почвените микроорганизми са носителят на почвеното плодородие. Под тяхно въздействие органичните остатъци от растенията и от дребните почвени животинки се транформират в почвено органично вещество, а то е основата за храненето на растенията. Благодарение на почвените микроорганизми хумусът се минерализира и почвените хранителни елементи стават достъпни за растенията. Стопаните го правят, защото така е по-лесно, понеже мнозина пропускат сроковете за обработка на почвата след прибирането на реколтата.