Кунчев обясни, че всички признати за дезинфектант препарати на българския пазар, са обявени на сайта на Министерството на здравеопазването.
На опаковките на препаратите трябва да е посочен номерът на разрешителното и от коя дата е признат за дезинфектант. Имало е случаи сред арабски и турски продукти, които са надписвали етикетите на продуктите си, без те да отговарят на изискванията за дезинфектант.
Неспазването на противоепидемичните мерки не се дължи на незнание, а по-скоро на нежелание. С този феномен се сблъскваме не само ние", каза Ангел Кунчев и припомни за големите демонстрации преди дни в Германия и в Израел.
Здравният инспектор коментира, че "200-300 новозаразени дневно не е невиждано и страшно". "При грипа е по-страшно", каза той, но изрази тревогата си, че е възможно здравната система в България да достигне ниво, в което няма да може да поеме нуждаещите се от грижи.
На пазара има над 100 фалшиви дезинфектанти
На българския пазар има над 100 козметични продукта, които имат претенции, че са дезинфектанти, но не са. Това каза в четвъртък главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев по време на уебинар, посветен на COVID-19.
Той обясни, че властите вече са предупредили производителите и са дали срок 48 часа да прекратят предлагането им. Някои от тях са се съобразили, а за останалите ще се приложат други механизми за ограничаване.