Алтернативната медицина набира все по-голяма популярност в този модерен свят, въпреки скоростта при въвеждане на модерни технологии и синтетични лекарства за лечение на различни заболявания.
Народните средства са съществували още преди появата на съвременната медицина, изпитани са от култури и народи от всички краища на света, и въпреки липсата на официални медицински потвърждения и научни обосновки, те продължават да се прилагат. Независимо от целия скептицизъм и критика, запазените през вековете домашни лечебни средства все още имат своето забележително присъствие в областта на лечението.
Съществуват различни методи на лечение чрез апитерапия, в зависимост от прилагания пчелен продукт медолечение, терапия с пчелно млечице, поленотерапия (лечение с пчелен прашец), апитоксинотерапия (лечение с пчелна отрова), прополисова терапия и терапия с пчелен восък.
Пчелното млечице представлява млечицето, което пчелите секретират от горна и долна челюстна жлеза. С него те хранят ларвите на пчелните майки. То е богато на протеини, въглехидрати, мазнини, минерални соли, микроелементи, витамини. 2 часа след изтеглянето от майчиния ликьор, естественото пчелно млечице губи свойствата си, ако не се консервира веднага в натурален мед. Високата активност на този продукт има положителен ефект върху репродуктивната система, функцията на щитовидната жлеза. Може да се препоръча като тоник за физическа, умствена и нервна умора, неврастения и неврози (особено менопауза), депресивни психози. Приемът на пчелно млечице два до три пъти на ден подобрява работата. Не се препоръчва да се приема пчелно млечице след 18 часа, тъй като може да причини безсъние.
Пчелната отрова съдържа протеини и пептиди, които притежават имуногенно и невротоксично действие. Смята се, че активното вещество в пчелната отрова – мелитин притежава естествени свойства да действа противовъзпалително и антибактериално. Според някои теории когато пчелната отрова попадне в организма тя може да предизвика леко възпаление, но при чст от хората, които нямат алергия към ужилване от пчели, имунната система на човека дава силен имунен отговор. В резултат на това, мозъка предизвиква засилено отделяне на хормони, чиято роля е да държат под контрол имунния отговор. Резултата от това е, че след като организма неутрализира пчелната отрова, попаднала в него, част от отделените хормони въздействат и лекуват всички останали заболявания в тялото. Макар да има някои твърдения, според които терапия с пчелна отрова е способна да излекува различни здравословни проблеми, тя не се прилага в клиничната практика.
В прополисът може да се открие голямо количество разнообразни минерални вещества като калий, фосфор, калций, натрий, сяра, магнезий, желязо, цинк, мед, хром и много други. Биологичните свойства и качествата на прополиса се определят от уникалният му химически състав. Той има антимикробно, антигъбично, имуномоделиращо, противовъзпалително действия, които са изключително ценни.
Медът е най-известният, изполван и вкусен пчелен продукт. Той се употребява не само като храна и подслаждаща добавка на различни напитки и сладкиши, но и е препоръчван от много лекари като натурално средство за лечение. Медът стимулира работата на органите, нормализира работата на стомашно-чревния тракт, нормализира съня, засилва имунитета, предпазва от склероза и т.н. При външна употреба медът действа антимикробно и против много видове вредни микроорганизми, стафилококи и др. Медът действа благоприятно при борба с алкохолизма. Една лъжица на всеки 30 минути би молга да предизвика нежелание за употреба на алкохол при хора, склонни към прекаляване с него, споделя Medconsult. Смес от няколко супени лъжици мед и сока на един лимон е ефективно средство за лечение на кашлица и настинка.
Източник: medconsult.bg