© novinitem.com

Командирът на машината, която е модел „А 109 S Treker“, Велин Андреев съобщи, че хеликоптерът може да транспортира пациент от болницата в Монтана до клиники в София за 18 минути или най-много за 25 минути при лоши метеорологични условия. Той заяви, че площадката в Монтана е много удобна за кацане на машината и отговаря на всички съвременни изисквания.

Директорът на болницата д-р Тони Тодоров съобщи, че площадката е изградена по програма на Министерството на здравеопазването и е на стойност 160 000 лева, отпуснати от държавата. „Това е неоценимо предимство за спасяване на човешки живот. То е не само за хората от област Монтана, а и за целия северозападен регион. Ще бъде осъществявана както първична, така и вторична междуболнична помощ за пациенти, за които нашата болница е изчерпала лечебно-диагностичните си възможности“, заяви д-р Тодоров.

Зам.-министър Петко Стефановски каза, че това е втората хеликоптерна площадка за цяла Северна България, като първата открита вече е във Велико Търново. „В момента покриваме целия северозападен регион. Старанието на министерството е срочно да изпълним проекта, който предвижда всички болници да имат такива площадки и всеки един български гражданин да има достъп до хеликоптерно спасяване, ако това се наложи при критични състояния", добави той.

Кметът на Монтана Златко Живков заяви, че днешният ден е изключителен за Монтана, защото вече е осигурен въздушен транспорт на пациенти от града към столицата. От страна на общината е оказано голямо съдействие на болницата за разчистване на терена, а преди това повече от 20 години сме съдействали за закупуване на апаратура и ремонти, макар болницата да не е общинска, а държавна. „Освен географски, икономически и спортен център, Монтана е и медицински център на северозапада. Болницата в Монтана е една от четирите в страната, която няма задължения. Имаме отлични лекари и медицински персонал, респект за това, което правят и за новата възможност, която е осигурена“, каза още Живков.