За да се даде възможност за участие на повече ученици, всеки може да бъде включен в група само веднъж за периода на изпълнение на програмата. Тя е разделена по тематичните направления, които са: история и археология; география и икономика; биология, биоразнообразие и екология; изкуства, архитектура и литература; етнография, фолклор и занаяти.
Бенефициенти на средствата по модула са държавни, общински, частни и духовни училища, както и български държавни училища в чужбина и български неделни училища в чужбина, подпомагани от МОН. По програмата са осигурени над 13 млн. лв. финансиране като оценката се извършва по реда на постъпване на заявленията от училищата, чрез платформите ischools.mon.bg – за училищата в страната и world.mon.bg – за българските държавни и неделни училища.
От ведомството уточняват, че вече е заявен огромен интерес от страна на училищата, които са допустими бенефициенти по програмата. Именно затова не всички ще бъдат финансирани, тъй като се надхвърлят предвидените средства. От МОН отбелязват, че по програмата „България – образователни маршрути“ са били предвидени над 22 млн. лв. финансиране, но при окончателното одобрение от служебното правителство, средствата са били намалени с около 40%.
Във връзка с разпространена по-рано днес позиция на Обединение „Бъдеще за туризма”, МОН подчертава, че всички класирани проекти ще бъдат финансирани. Списъкът с одобрените училища е публичен и е достъпен на сайта на МОН.
• България • Общество / Образование • 355 • 0
МОН праща над 27 000 ученици по "образователни маршрути"
Общо 27 099 ученици от 400 училища от цялата страна ще бъдат включени в Националната програма „България – образователни маршрути“. Това е нов модул от програмата и е насочен към провеждането на образователни маршрути с цел активно учене и извън училище.
Предвижда се провеждането на образователни маршрути с продължителност от 2 до 5 дни до обекти по избор от одобрен списък от МОН, както и други обекти по избор на училищата в съответствие с техните образователни интереси и специфика.