
Учебният център предлага обучение в направленията информатика, програмиране и математика. В него ще се работи с 3D принтери и VR очила (виртуални очила). Стойността на проекта „Изграждане на училищна STEM среда в ПГ „Васил Левски“ гр. Мездра“ е 181 798,29 лв. Целта е осигуряване на интегрирана учебна среда от ново поколение, която да поощри и подкрепи образователните иновации в обучението и преподаването в сферата на STEM и да се повиши интересът към науките и научните изследвания у учениците.
Министър Вълчев заяви, че близо 2200 училища са финансирани проекти за изграждане на модерни STEM-кабинети. Тези кабинети включват, нови методи на преподаване, при които учениците са активни и среда, която мотивира учениците да учат математика и природни науки. Той коментира, че в последните години най-големи проблеми в системата на образованието има при математиката и природните науки, като тези проблеми се проявяват при всички ученици, а не само в някои училища. Министърът допълни, че има демотивация в учениците да учат математика и природни науки. Заради това са финансирани толкова STEM-центровете – да повишим мотивацията по математика и природни науки, каза Вълчев. Той посочи, че са инвестирани средства в почти всички училища, с изключение на тези, за които не е сигурно, че ще оцелеят следващите 5 г., като основен принцип е всяко дете да има равен достъп до модерна среда.
„В момента индустриите ни растат, те предоставят все по-големи заплати и можем с увереност да кажем, че в бъдеще високодоходни работни места ще бъдат създавани именно от индустрията, която има нужда от технически кадри. Сегашните ученици ще бъдат активни в пазара на труда и през 2070 година. Техническото образование ще помогне на младите да са все по-адаптивни. Няма нищо лошо, ако един ученик завърши средно техническо образование, а после отиде в системата на висшето образование. Така той ще бъде още по-адаптивен на пазара на труда", каза министърът.
Директорът на гимназията Мирослав Павлов заяви, че STEM-центърът вече се ползва от учениците по направление „Системно програмиране“ в гимназията. Той съобщи, че в повереното му училище с подкрепата на областната управа във Враца, Регионалното управление по образование във Враца и общинската управа в Мездра за пръв път в област Враца ще се разкрие нова специалност „Програмиране на изкуствения интелект“. Директорът заяви още, че "новите технологии, новите методи на обучение за мен са сърцето на образователната система. Съвременните ученици изискват нови методи на преподаване в съвременна високотехнологична среда“.

На откриването присъстваха кметът на община Мездра Иван Аспарухов, както, зам.-кметът „Социално развитие и хуманитарни дейности“ Нели Минава, областният управител Николай Николов, началникът на РУО – Враца Лорета Колева, както и инж. Петя Личева – ст. експерт професионално образование.