Малките талантливи танцьори от Folklore Ensemble Mezdra заминаха за участие в поредния Международен фестивал в румънския град Тулча, където ще представят богатото фолклорно българско наследство. Това участие е част от богатия културен календар на мездренския ансамбъл, който е неофициалният културен посланик на България по света.
Международният фестивал за деца и младежи "Златна рибка" има вече дълголетна традиция. През 1992 г. по идея на г-н проф. Стефан Коман, хореограф и координатор на детски фолклорен ансамбъл "Дорулетул" Дворец на децата и учениците от Тулча, за да създаде истински празник на фолклора навсякъде и Дунав, за да събере вестителите на фолклора всички деца в страната и чужбина, основа един от най-големите международни фолклорни фестивали за деца и младежи в държавата.
От първото издание (1993 г.) фестивалът в Тулча е бил посетен от седем чужди страни (България, Гърция, Полша, Албания, Грузия, Русия, Молдова) и десет групи, представляващи различни области (Алба Бакау, Браила, Констанца, Горж, Олт, Тимиш Насауд, Сучава и Прахова Салаж). Тези хора са добавили окръг Тулча (Isaccea Cercheza glory, Niculitel, извори, Гърция, Детски дворец Тулча).
Организиран е от Студентски клуб Тулча, Училищния инспекторат на окръг Тулча и финансиран от Министерството на образованието и финансово подкрепен от много компании, първият фестивал се оказа успешен при огромното събиране на тулчени. От първия момент на фестивала артистични народни носии дефилират улиците са препълнени, а по-късно изложбената зала е обсадена от любопитни от всички възрасти.
От 1995 г. календарът на международните фестивални фестивали е включен в годишния, публикуван от Международния съвет на организацията на фолклорните фестивали (CIOFF), раздел Б на ЮНЕСКО.
През 1995 г. фестивалът е бил домакин на над 1000 участници от десет държави и 15 окръга в Румъния, финансиран от Министерството на националното образование в процент от 48% от останалите разходи, осигурени от спонсори - фирми в окръг Тулча..
От 1997 г. бюджетът на фестивала е допринесъл и Окръжният съвет на Тулча (6,5%), а останалият бюджет е осигурен от Министерството на образованието (52,4%) и спонсори (41,1%). През 1998 г. той се присъединява към Министерството на културата (11,2%) с общ бюджет от 355 милиона (ROL), а през 1999 г. става съфинансиращ и артистичен ансамбъл "Делта Балади" досега.
Съфинансатор на Международния детско-юношески фолклорен фестивал „Златна рибка” от 2004 г. става и Община Тулча, която през последните години е с най-голямо съфинансиране.
Благодарение на този фестивал, на сцените на Тулча са се изявили състави от цял свят- Испания, Гърция, Турция, Полша, Македония, Унгария, Армения, Грузия, България, Молдова, Венецуела, Италия, Словакия, Украйна, Русия, Сърбия, Хърватия, Литва, Латвия, Кипър, Холандия и др. Румънски и събрания във всички провинции на страната.
Фестивалът се провежда всяка година от Училищния инспекторат на окръг Тулча, Двореца на децата и учениците в Тулча, а през 1999 г. се появи и Артистичният център на окръг Тулча, тъй като г-н Стивън Коман беше назначен за директор на тази институция, но той остана професор в катедрата на студентския клуб Фолклорен събор, като директор на фестивала и Художествен ансамбъл „Делта балади”, а сега основен спонсор стана Община Тулча. Всяко издание на фестивала е било организирано като състезание в две секции: румънска и чуждестранна.
Фестивалът в Тулча "Златната рибка" предава от едно поколение на друго група или културно наследство на нацията, нейната идеология: визия за минало, настояще и бъдеще свят. Това е смесица от митове, традиции, ценности и принципи, които дават на индивида етническа или национална идентичност, помагат му да открие и интегрира.