Днес ШК „Локомотив” с треньор Тошко Кирков продължава да открива и изгражда млади таланти. Най-малките от тях са братята Крум и Самуил Генови. Крум е първокласник, но вече има зад гърба си повече медали отколкото са годините му. Запалва се покрай брат си и започва да играе на 6 години, а от година и половина вече се занимава сериозно и добрите игри и победите не закъсняват. Последното отличие бе Купа „София” и златен медал. Крум каза, че най-трудната му партия е била по време на турнира за Купа „София”, продължила 2 часа и половина, която завършила реми.
Баткото Самуил е ученик в 4-ти клас, но освен отличията в своята възрастова група, успешно се представя и в турнири за възрастни. Първата среща с фигурите и с шахматната дъска за Самуил става преди 2 години, когато му подаряват магнитен шах. Още с първия ход играта му харесала и бързо заменил телефона и таблета с шаха. В играта най-много му харесва това, че се изисква ум, логическо мислене и търпение, а също така му помага много и по математика в училище. С хитра усмивка Самуил призна, че предпочита да играе с белите фигури, тъй като с тях започва първият ход. А много случаи това е много важно.
Най-щастлива, разбира се, е тяхната майка Полина Дилчева. Тя сподели, че не е лесно да бъде родител на двама бъдещи шампиони, но е изключително щастлива и горда от успехите им. „Преди да започнат да се занимават с шаха, и двамата бяха буйни деца. Те и сега са, но аз не можех да си представя, че могат да седят на едно място и са способни да играят 3-часови партии, седнали на един стол, съсредоточени. Шахът ги научи на много търпение, на много упоритост, на това да владеят себе си, емоциите си, защото за възрастните това е много трудно. А те вече го могат в такава крехка възраст. Другото, за което съм благодарна на шаха е, че ги отделя от всички видове монитори – телефони, компютри, таблети”.
Талантливите подрастващи шахматисти от ШК „Локомотив” (Мездра) печелят отличия въпреки липсата на финансова подкрепа. Това е най-голямата грижа и тревога и на майката, и на треньора. Залата, в която се намира шах клуба, няма отопление и децата се подготвят при домашни условия. Когато участват в турнири не могат да разчитат на подкрепата на треньора си, тъй като пътуват само с майка си, и то на собствени разноски.
Може би тук е мястото да отбележим, че някак си не пропускаме да се похвалим с успехите на нашите деца, но забравяме, че за да продължат, трябва да ги подкрепяме не само с похвали и грамоти.
Нека който може и желае да помогне на талантливите деца от шахматния клуб в Мездра, да се свърже с треньора на бъдещите шампиони и да им даде възможност да се развиват.