„Малкото теленце е повече от красиво, има невероятна сива украса и е страшно игриво. И както казах преди няколко месеца то ще носи името на британския евродепутат Джон Флак, който първи се застъпи за Пенка и я спаси от сигурна гибел“, обяви пред наш екип гордият стопанин.
Малкият Джон е изроден лично от Харалампиев, който през вчерашният ден не спираше да се радва на новото попълнение в стопанството си. „Рано сутринта Пенка роди. Веднага след това й дадох вода и я почерпих със захар. Така са ме учили моите предци. Даваш захар на кравата, за да е здраво теленцето й“, обяснява с усмивка Харалампиев, който не спира да милва Джон.
От вчера вече във фермата на 63-годишния мъж в село Мазарачево има 17 крави и едно теленце. Всички са му любими, но Пенка най-много.
„През всичките тези месеци да знаете кой ли не ми е предлагал пари да продам Пенка като атракция за туристите. Казал съм и пак повтарям и 100 хил. лв. да ми дадат, Пенка не я продавам. Джон също ще си го оставя и се надявам от него също да се радвам на поколение“, твърди Иван, който се опълчи на цялата държава, за да спаси Пенка.
По негови думите интересът от страна на чужденците към животното не стихва. Само преди десетина дни той получил поредно писмо от Германия с дарение. В него имало пари и картичка. „Въпреки, че мина толкова време хората не са забравили Пенка. Любопитното е, че за нея се сещат повече чужденците, отколкото нашите. Настояват постоянно да подпомагат животното“, разказва още Харалампиев.
А Джон от вчера сутринта вече припка около майка си и се радва на вниманието на фермерското семейство.
8-годишната крава Пенка стана международно известна, след като изчезна от животновъден обект в село Мазарачево на 12 май м.г. Две седмици по-късно тя беше открита в съседна Сърбия, а връщането й отново в България беше равносилно на смъртна присъда. По пътят към България кравата беше бременна, но загуби теленцето си, припомни Харалампиев. Първоначално беше обявено, че Пенка трябва да бъде умъртвена заради това, че е пребивавала в страна, която не е членка на ЕС, но след като беше дадена гласност на случая властите я помилваха. Първи за Пенка се застъпи британският депутат Джон Флак, който през лятото на м.г. я посети лично в село Мазарачево.