Ако работникът е взел участие в спасителните работи при бедствие, му се заплаща пълният размер на брутното трудово възнаграждение. Причините за неявяването на работа и участието в спасителните работи се установяват от кметството, от общинския съвет или от друг държавен орган.
Кодексът на труда допуска полагането на извънреден труд при няколко положения. Едно от тях е при предотвратяването, овладяването и преодоляването на последиците от бедствия. В тези случаи извънредният труд се заплаща по общия ред, описан от законодателя, т.е. работодателят трябва да плати повече за извънредните часове, положен труд, както следва:
- за работа през работните дни се заплаща 50%
- за работа през почивните дни се заплаща с увеличение от 75%
- работата по време на официалните празници се заплаща със 100% увеличение.
• България • Общество / Общество • 392 • 0
Какви са правата ни, ако не можем да идем на работа заради бедствие
Работещите, които не могат да се явят на работа заради обявеното бедствено положение в община Царево след наводненията, имат право на обезщетение. Това напомнят от Главна инспекция по труда.
Според Кодекса на труда работодателят трябва да им изплати 50% от брутното трудово възнаграждение за времето, през което са били възпрепятствани да работят, но не по-малко от 75% от минималната работна заплата, установена за страната.