Заради това, че този път изборите съвпадат с активния летен сезон и всеки, който иска да гласува от мястото на почивката си, има законен начин да го направи като стане наблюдател към неправителствена организация, обясни Румяна Дечева, заместник-председател на обществения съвет към ЦИК и представител на Европейската асоциация за защита на човешките права, предаде БНР.
„За което трябва, колкото може по скоро - до средата на месец юни, да се свърже с нашата или с друга наблюдателска организация. На сайта на ЦИК има контактите ни и имената да изберем на кого бил дал доверието си и с кого бил желал да общува. Едновременно да не се разхожда, да не загуби правото си на гласуване, да отиде да гласува там, където мисли да пребивава и в същото време да допринесе с малко за онова повишено доверие в целия процес. 50 човека да проявят такъв интерес, това ще бъдат 20, 50 човека, които за следващите избори ще гледат с различно около на целия процес“.
В удостоверението за гласуване на друго място няма посочена конкретна секция, където това да стане. Регистрираните наблюдатели минават през кратко обучение за какви действия да наблюдават в секциите, а комуникацията с неправителствената организация минава през телефони или мобилни приложения.
Удостоверението за гласуване на друго място се заявява пред общината по постоянен адрес не по-късно 14 дни преди изборите.
„ЦИК потвърждава лицата за наблюдатели и с това удостоверение вече се получава документа за гласуване на друго място“, каза още Румяна Дечева. А самото удостоверение е в един екземпляр и се получава лично.