Директорът на РИМ-Монтана доц. Ваня Иванова съобщи, че в изложбата са показани четирите основни периода в развитието на килимарството в Чипровци – орнаментален, декоративен, конструктивен и последният съвременен етап - работа с художници. При съвременния етап се създават нови и различни модели, включително килими-гоблени. В последните години традиционните модели започват да се тъкат в нови цветове и с различно съчетание на фигурите в тях.
Иванова заяви, че в настоящето килимарството, което е познато от векове в Чипровци, става поредният изчезващ занаят, тъй като изработването на килимите и паната изисква много време и много работа, а заплащането при продажби е минимално. Това е причина повечето млади хора от Чипровци и региона да изберат друг начин на препитание и да не поемат занаята от своите родители, баби и дядовци.
Директорът на музея в Монтана припомни, че преди няколко години чипровските килими бяха обявени от ЮНЕСКО за част от световното нематериалното културно наследство и коментира, че това не е помогнало за привличане на нови хора за развитието на занаята и за съживяването на Чипровци като селище. Тя допълни, че музеят в Монтана ще направи настоящата експозиция за килимарството в Чипровци постоянно действаща, за да може във всеки момент желаещите да се запознаят с историята на този интересен занаят.