„ЕХО от ВЕКОВЕТЕ - говорят архивите, записи на терен: Кален до Освобождението и местен говор“ - така е озаглавила своето краеведско и диалектоложко проучване д-р ф. н. Христина Маринска. Тя е родена на 14 октомври 1943 г. в село Кален, Врачанско. Завършила е „Българска филология“ в Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Впоследствие специализира във Факултета по журналистика и масова комуникация, специалност „Печат“.
Защитава докторска дисертация на тема „Говорът на село Кален, Врачанско (с оглед на доуточняване на понятието врачански диалект)“, която по-късно издава като монография (2004 г., Университетско издателство „Св. св. Кирил и Методий“ - Велико Търново).
Автор е на повече от 50 публикации в областта на българската диалектология, краезнание и училищни проблеми.
Била е научен сътрудник в Института по български език към Българска академия на науките. Член е на Регионално краеведско дружество - Враца и на Краеведско дружество - Мездра.
„Настоящата книга е предназначена за всички от близо и далеко, за които Родината започва от Кален!, споделя в предговора на изследването си авторът.
Още в самото начало авторът запознава читателя с местоположението, природните условия на живот и етнографската принадлежност на с. Кален. Описва най-ранната му история, произхода на името му и неговото средновековно минало. Проследява следите от древността като тракийско селище и преди това. Доказва с факти, документи и снимки на археологически находки периодите на римското и византийското владичество.
В книгата аргументирано са изследвани живота, бита и традициите на по време на петвековното османско робство.
Проследява се битието на каленчани през периода на Възраждането, като акцентира върху стопанския живот, търговските взаимоотношения на Кален с най-близкия търговски център - Враца, а на няколко места се подчертава, че още през римско време в селището е имало… 70 дюкяна (магазини).
В изследването си проучени и записани съществувалите и съществуващи многобройни оброчни плочи и оброчни кръстове в каленското землище.
Като специалист със защитена докторска дисертация по диалектология, Маринска представя говора на с. Кален, който е „с типично „северни“ западномизийски черти“. Авторката прави обобщение на говорните особености на местните жители и очертава мястото на каленския диалект всред диалектите в Северозападна България и в частност в триъгълника Видин, Монтана, Берковица, Враца, Мездра, София, Ботевград, Луковит, Червен бряг, Никопол. (Из резюмето на Кирил Радовенски).