Заради броя на населението в тях – между 5 и 10 хил. души, населените места нямат възможност да кандидатстват за финансиране на пречиствателни станции по оперативните програми. В същото време нужните инвестиции надхвърлят възможностите на местните ВиК оператори и общинските власти, съобщават от МРРБ.
Още 11 пречиствателни станции за отпадъчни води в страната се изграждат или реконструират в момента със средства от Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 г. По програмата за предишния програмен период финансирането е в размер на малко над 2 млрд. лв. Бенефициенти са ВиК дружествата, оператори на консолидирани територии. Модернизират се пречиствателните станции за отпадъчни води в бургаския кв. „Меден рудник“ и в Бургас, Стара Загора, Нова Загора, Сливен, Перник, Враца, Козлодуй, Обзор и Смолян. Нова станция се изгражда в Карнобат.
Предстои да бъдат уточнени и обектите, които ще се финансират по програмата за околна среда в периода 2021-2027 г. По нея общият ресурс до 2027 г. е 1,5 млрд. лв. и отново бенефициенти ще са ВиК дружествата, оператори на консолидирани територии. Очаква се ВиК дружествата да бъдат ясни след приемането на окончателните доклади за новите шест регионални прединвестиционни проучвания (РПИП) за Асоциациите на ВиК за областите Хасково, Плевен, София област, Габрово, Велико Търново и Търговище. Те се изработват по възлагане от Министерството на регионалното развитие и благоустройството и са финансирани по ОПОС 2014-2020.
Изграждането на пречиствателни станции за питейни и отпадъчни води е приоритет за Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Освен средствата от плана за възстановяване и устойчивост, за подобряване на водоснабдяването, отвеждането и пречистването на замърсени води в населените места, се очаква в регионалното ведомство да заработи и фонд за финансиране на общини с проекти за подобряване на ВиК инфраструктурата. Очакваният бюджет е 250 млн. лв.
Източник: bgnes.bg