"Инвестициите са предвидени за съществуващи съоръжения и няма да бъде подпомагано създаването на нови", уточни заместник-министърът на земеделието Иван Капитанов.
Основни дейности по интервенцията са рехабилитация и модернизация на хидромелиоративната инфраструктура, с цел намаляване загубите на вода и оптимизиране на водния баланс. Подпомагат се инвестиции в нови технологии, включително машини и съоръжения за напояване, измерване, мониторинг и енергийна ефективност.
Финансирането ще е в размер до 100% от допустимите разходи.
Над 19,5 млн. лева ще бъдат насочени за подкрепа на юридически лица, учредени и регистрирани по реда на Закона за сдружения за напояване (ЗСН), както и за юридически лица, учредени и регистрирани по реда на Търговския закон (ТЗ) или Закона за кооперациите (ЗК), предоставящи услугата „Доставяне на вода за напояване“.
Минималният размер на допустимите разходи за едно заявление за подпомагане е 29 337 лева, а максималният - 1 955 800 лева.
За оператори като „Напоителни системи“ ЕАД и „Земинвест“ ЕАД, които предоставят услугата „Доставяне на вода за напояване“, е предвиден финансов ресурс от над 176 млн. лева.
Минималният размер на проектно предложение е в размер на 29 337 лева, а максималният- 9 779 000 лева.
Инвестициите ще повишат ефективността на напоителната инфраструктура и ще допринесат за дългосрочното развитие на селското стопанство в страната.
Чрез проектите, реализиращи се по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г., потенциалната икономия на вода ще бъде с минимум 50%, което от своя страна ще доведе до възстановяване на поливните площи, коментира пък изпълнителният директор на „Напоителни системи“ ЕАД Снежина Динева.
Източник: agri.bg