Колкото и да се струва познат нашият регион, инфотурът показва, че всяка година може да се предлага различен поглед, използвайки богатството на реката и на границите около нас. Предколедните настроения, които в момента притеглят към съседните държави, дават възможност Видин да се използва като място, което да дообогати туристическия маршрут, допълни тя.

Инфотурът е базиран изцяло върху това, което е непознато. Безспорно обновяването на видинската синагога и превръщането ѝ в културен център „Жул Паскин“, както и възможностите за фестивален и семинарен туризъм, предизвикват най-голям интерес от страна на екскурзоводите, обясни Александрова. И отбеляза, че традиционно дегустацията на местни вина и автентични храни обогатяват преживяването и зареждат емоционално туристите. Като символични домакини в информационното пътуване са се включили производители на вина от емблематичния за региона сорт „Гъмза“ и самодейци от читалището в село Кутово с кулинарна изложба. Така в рамките на един ден показваме възможностите за културно-исторически, фестивален, приключенски и кулинарен туризъм. И всичко това в земята между Белоградчишките скали и реката Дунав, която стопанисваме като туристически ресурс, а нашата мисия е да го презентираме и разнообразяваме, подчерта Александрова.

Кметът на община Видин д-р Цветан Ценков приветства гостите и отбеляза, че се работи за създаването на единен туристически продукт и отключването на потенциала за развитието и на религиозния и воден туризъм.

Главният експерт „Информация и реклама в туризма“ Цецка Цокова представи календара за следващата година на по-важните фестивали, които общината организира, както и туристическия потенциал на дестинацията Видин. Гостите бяха запознати накратко и с историята на Видинската синагога. Представена бе и дейността на Приключенския център в Белоградчик. /БТА