Груповият иск е подаден на 27 юни в Милано съгласно директива на ЕС от 2020 г., която позволява на европейските граждани да подават колективни искове в качеството им на потребители. В Милано се намира главният офис на Philips за качество на продуктите и затова делото се води там. Делото е заведено от международната група от адвокати Глобална мрежа за справедливост (Global Justice Network) и италианската потребителска асоциация ADUSBEF.
Новината за колективния иск беше оповестена в началото на юли от италианския адвокат Стефано Бертоне от адвокатска кантора "Амброзио&Комодо”. Делото обединява адвокати от 15 държави - Италия, Испания, Франция, Швейцария, Германия, Гърция, Полша, Австрия, България, Португалия, Румъния, Великобритания, Белгия, Чехия и юрист от Хърватия.
От българска страна в делото участва адвокатска кантора "Лалев", към която следва да се обръщат евентуално засегнатите български потребители, закупили проблемните устройства. От кантората декларират, че работят по делото pro bono, нямат материален интерес и няма да получат възнаграждения, дори и при присъдени и изплатени обезщетения по делото.
"Въпросът е да се даде максимална гласност, за да стигне информацията за иска до засегнатите потребители. Досега не е предявяван такъв колективен потребителски иск в Европа. Решението на съда в Милано ще може да се ползва от абсолютно всички съдилища и ищци в цяла Европа", обясни пред Mediapool адвокат Николай Лалев. Той посочи, че в България са продадени по информация от производителя 357 уреда от списъка с проблемните устройства, но никой не знае колко хора са ги използвали. Лалев е пуснал запитване до лечебните заведения в страната дали са използвали някой от засегнатите продукти, но за момента няма такива данни. Само от две лечебни заведения са се свързали с него, но се е оказало, че апаратите, които те използват, са произведени по-късно и не попадат в групата на изтеглените.
Кои са проблемните устройства
Засегнатите продукти са респираторни устройства за лечение на сънна апнея и механични вентилатори, продавани от Philips повече от десетилетие. Тези устройства помагат на пациенти със сънна апнея или сериозни респираторни проблеми да дишат през нощта. За да намали шума от електрическия двигател, производителят е влагал шумоизолираща пяна в устройствата. Проблемът е, че е ползвана полиуретанова естерна пяна, вместо по-безопасните етерни пени. Полиуретанова естерна пяна се разгражда и разпада, което води до вдишване на нейните токсични частици от пациентите. През юни 2021 г. Philips изтегли доброволно от пазара милиони устройства, признавайки потенциални рискове за здравето, свързани с полиуретановата естерна пяна.
За българските потребители и медицински специалисти също е била предоставена подробна информация с инструкции кои са изтеглените устройства и как да действат в случай, че са засегнати.
Право да се присъединят към колективния иск имат потребители, които са закупили, ползвали или търпели процедура в доболнично или болнично заведение с продукт Philips Respironics CPAP, произведен преди 26 април 2021 г., т.е. серийни номера на апаратите следва да бъдат от преди тази дата.
Засегнати са следните уреди:
• E30
• DreamStation ASV, DreamStation BiPAP autoSV
• System One ASV4, System One BiPAP auto SV, System One BiPAP auto SV
• OmniLab Advanced PlusSleep Lab
• BiPAP ASV II & III Legacy BiPAP
• DreamStation ST, AVAPS, DreamStation BiPAP AVAPS, DreamStation BiPAP S/T
• S/T C Series, AVAPS, System One BiPAP AVAPS /C Series/, System One BiPAP S/T
/серия C/
• BiPAP Synchrony IILegacy BiPAP
• System One 50 серия CPAP, Auto CPAP, BiPAP
• DreamStation CPAP, Auto CPAP, BiPAP
• Dorma 400, 500 CPAP, Auto CPAP, BiPAP ASV II & III Legacy BiPAP
• Серия System One 60, CPAP, Auto CPAP, BiPAP
• DreamStation GO CPAP, APAP, Auto CPAP
• Вентилатор Trilogy 100
• Вентилатор Trilogy 200
• Вентилатор Garbin Plus, Aeris, LifeVent
• A-серия BiPAP Hybrid A30, BiPAP Hybrid A30 Вентилатор /A-серия/
• A-Series BiPAP V30 Auto Вентилатор, BiPAP V30 Auto
• A-серия BiPAP A40, вентилатор BiPAP A40 /A-серия/
• A-серия BiPAP A30, вентилатор BiPAP A30 /A-серия/
Предвид, че лечебните заведения в България, които са използвали продукти Philips Respironics CPAP при лечение пациенти, не са имали информация за проблемите на изделията, срещу тях не следва да бъдат инициирани дела, но те могат да предоставят информация на пациенти-потребители или техни родственици, при условие, че са използвали продукти, произведени преди 26 април 2021 г.
Споразумение за 1.1 млрд. в САЩ
Над 1 млн. души са използвали тези устройства в Европа , според вътрешни документи на Philips. В световен мащаб става въпрос за 15 млн. устройства, от които 5 млн. са продадени в САЩ.
На 29 април 2024 г. Philips сключи споразумение на стойност 1.1 млрд. долара за уреждането на подобен колективен иск в САЩ. Със споразумението обаче компанията не признава вина, отговорност или наранявания, причинени от устройствата ѝ, казаха тогава от Philips.
От компанията се извиниха за безпокойството, което пациентите може да са изпитали.
Кой има право да се включи в иска и как
От адвокатска кантора "Лалев" коментираха, че всички пациенти-потребители в България имат правото да бъдат конституирани, в качеството им на ищци, по делото в съда в Милано – без да заплащат никакви съдебни, административни такси, адвокатски възнаграждения и прочие.
Това е възможно поради подкрепата на Глобалната мрежа за справедливост, която обединява стотици адвокати на 5 континента.
"Предвид, висшият обществен интерес, изразяващ се използуването на безопасни и неживотозастрашаващи уреди, както и че здравето на неограничен кръг хора, които имат здравословни проблеми е поставено в опасност, освен че съдействието от Aдвокатска кантора "Лалев", относно Европейският колективен иск срещу Philips Respironics, е изцяло pro bono (няма да бъдат получени възнаграждения от Нас дори и при присъдени/изплатени обезщетения, т.е. липсва материален интерес), така и сме принудени да обявим същия публично", заявяват от кантората.
Всеки пациент-потребител в ЕС може да намери повече информация на нарочно създадената интернет страница – www.cpapeurope-classaction.com – и да се свърже с международния екип от адвокати и правни консултанти, както и чрез контактите, посочени в интернет страницата на Адвокатска кантора "Лалев" – www.lalev.bg
Вредни ефекти
Според токсиколога, ангажиран от адвокатите по колективния европейски иск няма безопасна доза за прием, така че потенциално дори един час употреба може да е изложила всеки пациент-потребител на вреда. Разработен е списък от 55 токсични компонента, съдържащи се в пените – прахови частици и газове, които могат да попаднат в белите дробове на потребителите. Според претенциите на потребителите това може да увеличи риска от допълнителни респираторни проблеми, развитие на онкологични заболявания и други сериозни здравословни проблеми.
Документите, приложени по делото в Европа и САЩ разкриват, че Philips не е информирала потребителите и доставчиците на здравни услуги за тези рискове в продължение на много години.
Говорител на Philips коментира пред Euronews в началото на юли тази година по повод колективния иск, че заедно с пет независими сертифицирани лаборатории и независими експерти компанията е извършила обширни тестове на устройствата, изтеглени през юни 2021 г. Заключението е, че използването на устройствата няма да доведе до значителна вреда за здравето на пациентите.
"По-нататъшни тестове, свързани с терапията за сън и вентилационните устройства, продължават“, добави говорителят.
Първоначално, когато започна изтеглянето на продуктите от Philips казаха, че разграждащата се пяна в машините може да причини сериозни вреди и да съдържа канцерогенни вещества. В последствие обаче компанията се отказа от тези констатации и обяви, че последващи тестове не показват, че използването на устройствата може да доведе до "осезаема вреда за здравето".
Източник: mediapool.bg