Ослен Криводол отдавна вече не е само едно от многото села със затихващи функции. Напротив, тук кипи живот. Още повече след откриването на древното мегалитно светилище, което го направи известно извън пределите на региона. Тук се възроди Читалище „Развитие 2022“, построиха и осветиха храм и след повече от 150 години над селото се разнесоха звуците на църковната камбана. Възкръснаха позабравени традиции, пробуди се оня възрожденски дух, който винаги е бил пазител на българщината.

И денят на св. Теодор Тирон, един от най-почитаните българските светци войни, естествено и по неписаните човешки закони, се превърна и в Ден на селото – двоен празник, обединяващ, пазещ и предаващ изконните човешки и християнски ценности от бащи на деца.

Тодоровден се празнува в селото от далечната 1980 г., по инициатива на един от най-многобройните родове в селото - Магаретарския.

Денят започна с празнична света литургия започна в новоосветената църква "Св. Николай Чудотворец", отслужена от енорийския свещеник отец Васил, който освети двата курбана - агнешки и постен, за здраве и благополучие на жителите и гостите на селото. Отецът благослови миряните и им пожела здраве, благополучие и благоденствие и да са все така единни.

За да припомнят за миналите времена и традиции, домакините бяха подготвили богата сбирка от архивни истории и снимки, които да напомнят за времето, когато в селото е имало и празници, и делници, и спомени, и памет.

Празникът продължи с богата музикална програма, представена от Женския народен хор и Група за стари градски песни "Мездрея" при НЧ "Просвета 1925" Мездра.

На празник като на празник. И макар че вече в Ослен Криводол са останали само един кон и едно магаре, хората помнят, че на този ден мало и голямо са се събирали на общата трапеза, за да се видят и да се повеселят заедно.