Това е първата процедура в режим „непомощ“ за организации на гражданското общество, която цели да повиши знанията и уменията на служителите им и членовете на управителните им органи за по-активното им участие в процеса на подготовка, изпълнение, мониторинг и оценка на програмите от Споразумението за партньорство, гарантирайки прилагането на принципа на партньорство. Режимът „непомощ“ не изисква подаване на декларация за държавна и минимална помощ, което улеснява кандидатите.
Допустими кандидати са всички организации на гражданското общество, без значение от сферата на дейност, учредени на основание Закона за юридическите лица с нестопанска цел и регистрирани в обществена полза най-малко 2 години преди подаване на проектното предложение, със седалище на територията на България.
Сред дейностите, които ще бъдат финансирани по проектите са: участия в обучения и формални мрежи на организации на гражданското общество в България и в държави-членки на ЕС; организиране на мероприятия, за трансфер на знания по ключови теми, придобити в резултат от участие в обученията; организиране на трейнинги, с външни експерти; разработване или закупуване на софтуерни инструменти във връзка с изпълнението и мониторинга на програмите от Споразумението за партньорство и др.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 17:00 ч. на 28 ноември, а максималният срок за изпълнение на одобрените проекти е до 18 месеца, но не по-късно от 31 декември 2027 г. Кандидатстването е изцяло онлайн чрез системата ИСУН чрез подаване на уеб базиран формуляр.
• България • 215 • 0
До 53 000 лв. еврофинансиране в режим на „непомощ“ може да получи всяко НПО
С общ бюджет от 8 600 000 лв. по Програма „Техническа помощ“ бе открита нова процедура, която предлага изключителна възможност на всички организации на гражданското общество да кандидатстват и получат максимално финансиране до 53 000 лв.