Хранителните продукти, които са дарени до 30 дни преди изтичането на
срока им на годност, да не бъдат облагани с ДДС. Това реши парламентът с приети на първо четене промени в Закона за ДДС. Предложението бе на депутатите от Реформаторския блок Петър Славов и Мартин Димитров, информира Mediapool.
Целта на поправките е да мотивират големите хранителни вериги да даряват храна, вместо да я изхвърлят. По данни на Българската хранителна банка всяка година се унищожават над 670 хил. тона храна. В същото време 21.2% от българите или 1.54 млн. души живеят в бедност.
Освобождаването от данъка обаче, ще важи само, ако стойността на даренията на година не надхвърля 0.5% от общия годишен оборот на данъчно задълженото лице, което ги прави.
Вносителят Петър Славов призова парламентарните групи да се обединят около поправките, за да покажат едно "модерно измерение на дясната социална политика".
Председателят на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова (ГЕРБ) заяви, че партията й подкрепя на първо четене законопроекта, тъй като не трябва да се изхвърля храна, но се обяви за прецизиране на текстовете между първото и второто четене.
“Обикновено при добрите предложения дяволът е в детайлите. И много често този дявол след това може да излезе на първо място, да замени доброто в предложението и да го провали“, каза тя.
По думите й трябва да се обърне внимание върху контрола, за да "не направят някой богат". Стоянова пресметна, че средно данъкът за 670 хил. тона храна е около 280 хил. лева, но това не превръщало директно тази сума в загуба за бюджета.
Проектът бе подкрепен също от Патриотичния фронт и ДПС, принципна подкрепа дадоха и депутати от БСП, въпреки че изразиха резерви.
Петър Чобанов от ДПС подкрепи предложението, но посочи, че липсва контролен механизъм, както за избягване на злоупотреби, така и по-късно за разпределяне на съответните дарения.
“Не всички аспекти от това иначе добро предложение са добре оценени от вносителите и представени пред нас. “Бегло се промъква идеята с данъчни инструменти и лостове да правим социална политика, която ние избягваме дълги години и категорично трябва да избягваме занапред“, коментира той.
“На прага сме на приемането на пакета от данъчните закони, който трябва да приемем във връзка със бюджета за следващата година и може би мястото на тази идея беше точно в този пакет“, посочи Чобанов.
“Имаме малко резерви към механизма, който се предлага от вносителите, ще търсим една по-засилена роля на Министерството на труда и социалната политика и включване и на Агенцията за социално подпомагане в процеса на получаване и разпределяне на такъв тип храни“, коментира Жельо Бойчев от БСП.
Източник: Mediapool.bg