Промените се предлагат по искане на кметовете на 100 общини. Досега направените предложения за финансиране на проекти по инвестиционната програма за общините се увеличават с 271 проекта, тоест от 2258 утвърдени по приложение 3 към закона, проектите стават 2529.

С актуализацията, прогнозният размер на проектите за целия период до 31 декмври 2026 година става 6 милиарда 226 милиона лева, от които над 4,5 милиарда са за тази година. От тях близо 748 милиона лева са средства по проекти на Европейския съюз.

Актуализацията беше подкрепена единодушно от парламентарните групи, които приветстваха новия подход за финансиране на общините.

Финансовият министър Людмила Петкова увери, че ще бъдат обсъдени и проекти, които не са подадени в срок до 30 юни.

"Няма забрана в закона. Да, действително кметовете не са ги представили в срок, но все пак вие, като народни представители, може да ги предложите, така че биха могли да се включат".

Очаква се още една актуализация на Бюджета по инвестиционната програма на общините - през есента за проектите, подадени до края на септември. В края на годината ще има окончателно класиране.

Депутатите гласуваха срокът между двете четения на промените в Закона за държавния бюджет да е 5-дневен.