И тази година темата за Деня на Земята е „Инвестираме в нашата планета“, което подчертава важността на посвещаването на нашето време, ресурси и енергия за справяне с проблемите на околната среда и изменението на климата. Kато продължение на миналогодишната кампания, темата е фокусирана върху ангажирането на правителствата, институциите, бизнеса и повече от 1 милиард души по света, които участват ежегодно в събития посветени на Деня на Земята, давайки своя принос. Инвестирането в нашата планета е най-добрият начин да проправим път към процъфтяващо бъдеще. Когато инвестираме в нашата планета заедно, ние подкрепяме изграждането на здрави, щастливи и богати общности по целия свят.
„През 2023 г. трябва да се обединим отново в партньорство за планетата. Бизнесът, правителствата и гражданското общество са еднакво отговорни за предприемането на действия срещу климатичната криза и за запалването на искрата за ускоряване на промяната към зелено, проспериращо и справедливо бъдеще. Трябва да се обединим в нашата битка за зелената революция и за здравето на бъдещите поколения. Сега е моментът да инвестираме в нашата планета“, това каза Катлийн Роджърс, президент на EARTHDAY.ORG.
Инвестирането в зелена икономика е единственият път към здраво, проспериращо и справедливо бъдеще. Човешкото влияние несъмнено е основен фактор за затоплянето на планетата и тъжната истина е, че векове напред ще се усещат форми на климатични смущения. Трябва да се откажем от старите технологии от миналите векове и да пренасочим вниманието към създаването на икономика на 21-ви век, която възстановява здравето на нашата планета, защитава нашия вид и предоставя възможности за всички.
Правителствата по целия свят предприеха много значими зелени политически инициативи през 2022 г. И все пак почти няма страна в света, която да е на път да постигне неутралност по отношение на парниковите газове до 2050 г. Възможно е глобалното затопляне да се задържи под 1.5 C, но са необходими незабавни и значителни действия сега и правителствата не могат да го направят сами.
За разлика от предишните икономически революции, този път има две допълнителни изисквания: спасяване на човечеството от климатичната криза и изграждане на зелени икономики във всяка страна, така че всички да се възползват от тази екологична революция. Това може да стане само ако инвестираме заедно в бъдещето на нашата планета.
Правителствата, бизнеса и гражданите са основните играчи, които следва да осъществят прогреса, необходим за спасяването на човечеството от климатичната криза. Преодоляването на изменението на климата е постижимо, ако работим заедно и се ангажираме с действия и инвестираме в нашата планета и нашето колективно бъдеще.
Бизнесът, инвеститорите и финансовите пазари трябва да добавят стойност за своите институции и общество чрез зелени иновации и практики. Подобно на други икономически революции, частният сектор има силата да стимулира най-значителната промяна както с необходимия мащаб, така и с необходимата скорост.
Правителствата трябва да стимулират своите граждани, предприятия и институции да създават и въвеждат нови методи, като насърчават интересите на обществото и създават рамката за справедлива и устойчива глобална икономическа система. Амбициозните действия в областта на зелената енергия генерират повишена енергийна сигурност във време, когато това никога не е било по-важно, като същевременно създават положителни екологични резултати, необходими за справяне с климатичната криза.
Отделните граждани трябва да настояват за устойчиви решения навсякъде като избиратели и потребители. Смекчаването, възстановяването и адаптирането към изменението на климата изискват колективната воля и глас на хората, за да направят промяната, от която се нуждае планетата.
Подобно на индустриалната, космическата и информационната революция от миналото, всички сектори на обществото могат и трябва да играят основна роля в зелената революция и този път е жизненоважно да го направят правилно. Заедно трябва да инвестираме в нашата планета.