На този етап такава плазма може да се дари само в Националния кръвен център. Този метод с лечение с антитела е известен от 130 години. "На 27 март беше публикувано първото клинично проучване от Китай, което съобщава, че при 5 критично болни с прелята плазма, 4 са оздравели", съобщи д-р Михайлова.
ВМА са първите у нас, които започват да прилагат плазма, имат 23 пациенти с успешно прелята такава. Там преливат плазма на пациенти в средно тежко до тежко състояние. "Това е и точното време – преди интубацията, да се прилага този метод, тогава е ефективен", поясни д-р Михайлова. "Антителата отиват в кръвта, улавят вируса и го елиминират. Обикновено се прелива едно сакче, което има 200 милилитра", поясни тя. В САЩ плазмата е влязла в стандартната схема за лечение на COVID, там всеки, който се нуждае, може да получи плазма.
Причините за неголямото използване на лечение с плазма са няколко, но важното е, че Националният кръвен център създаде COVID отделени с ново оборудване и там може всеки, който иска да дари плазма, да отиде. Трябва да са под 55 години, без придружаващи заболявания, над 50 кг. "Най-ценният донор е мъж, средно тежко преболедувал, защото той ще има повече антитела, до 55 години, без придружаващи заболявания и да е кръвна група А+, защото това е най-уязвимата кръвна група", подчерта д-р Павлина Михайлова. Проблем за желаещите е работното време на Националния кръвен център – той работи само до 15 часа, без събота и неделя.
• Здраве • 1080 • 0
Д-р Михайлова: 200 мл кръвна плазма от преболедувал елиминират коронавируса
“Всеки преболедувал COVID-19 има вирус неутрализиращи антитела и ние разчитаме тези хора, които са преболедували, да се обадят на Сдружението "Лечение на COVID-19 с реконвалесцентна плазма" или на Националния кръвен център и да дадат плазма“. Това каза в предаването "Още от деня" по БНТ д-р Павлина Михайлова, председател на Сдружението за лечение с плазма.