Представянето на плодове и зеленчуци, внесени от Гърция и Македония, за българско производство става все по-често срещано явление. Много българи пътуват до съседките ни и закупуват нечия продукция, след което я предлагат у нас с фалшиви фискални и счетоводни документи, влизайки в ролята на псевдо земеделски производители.

„Това ще бъде пресечено посредством регистъра и ви уверявам, че дотогава ще извършим доста проверки, за да установим дали съществуват такива елементи“, обясни Чавдар Маринов. Миналогодишните инспекции са установили нерегламентирани земеделски производители на зеленчуци с нас 11 хил. дка, които веднага са изключени от схемата за подкрепа. Единствено реалните земеделски производители могат да се възползват от освободените средства.

Регистърът за плодове и зеленчуци ще стане факт, ако бъде приета промяната в Закона за общата организация на пазарите. Той е съгласуван с всички институции – Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), Агенция „Митници“, Комисия за финансов надзор и т. н. Планувано е да се предоставя 12-цифрен код, чиито компоненти ще носят информация дали сме търговци, производители и регистрирани ли сме по ДДС. Подобни защитни механизми вече съществуват във всички държави-членки на ЕС.

Обратното начисляване на ДДС в сектор плодове и зеленчуци както и в този на млечните продукти ще започне от февруари. Към разширения списък с култури са добавени листните и някои други видове зеленчуци.

Източник: monitor.bg