Писмото е адресирано до служебния министър-председател Гълъб Донев,
министъра на здравеопазването д-р Асен Меджидиев, министъра на финансите
Росица Велкова, председателя на Надзорния съвет на НЗОК д-р Александър
Златанов, управителя на НЗОК проф. Петко Салчев и председателя на УС на
Български лекарски съюз Иван Маджаров.
В него болничните асоциации и сдружения настояват да бъде използван излишъкът и съответната необходима част от резерва на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за посрещане на непредвидено по-големите разходи на лечебните заведения. Като причина се посочва усложнената икономическа ситуация в края на 2022 г. В допълнение болничните асоциации настояват на всички лечебни заведения да се заплати реално извършената дейност, като единичните цени се индексират с процента на инфлацията, обявена от НСИ, считано от 1 септември до 31 декември 2022 г.
Актуализацията на държавния бюджет в средата на годината беше направена при прогноза за годишна инфлация от 11.6%, а месечната инфлация през август по данни на НСИ достигна 17.7%, се казвав позицията.
Според болничните асоциации „недофинансирането на клиничните пътеки е хронично заболяване на системата от години, а натрупването на недостиг в условията на галопираща инфлация се случва много по-бързо“.
Вдигането на заплатите, по начина, по който беше направено, в едни лечебни заведения „изяде“ увеличението на цените на клиничните пътеки, а в други – доведе до генериране на допълнителни дългове, пише още в позицията. На прага на отоплителния сезон стоят и проблемите с високите сметки за ток, вода и газ, предупреждават болничните сдружения.
В края на септември управителят на НЗОК проф. Петко Салчев обяви, че започва поредица от разговори с Министерството на финансите и Министерството на здравеопазването за новата бюджетна процедура. В момента експертите на централно ниво оглеждат какво се е случило през миналата година, има ли промяна в нормативните уредби и дали трябва да има промяна в договарянето за следващата година, коментира Салчев.