Всеки модул от лагерите ще бъде организиран за различните възрастови групи - от 1-ви до 4-ти клас, от 5-ти до 8-ми и от 9-ти до 12-ти клас, обясни Христиана Станчева, ръководител спортно-туристически дейности в БТС. След преминаването на различните модули децата ще получат своеобразна квалификационна степен - кандидат-инструктори, стажант-инструктори и инструктори към Юношеския туристически съюз, като ще могат да работят с други деца и да предават опита си.

Във въвеждащия модул децата ще получат общи знания за планината - какво трябва да носят в раниците си, каква е нужната екипировка, както и базови познания по ориентиране и значението на маркировките. След това те могат да участват в други специализирани модули - топография и ориентиране, алпинизъм и катерене, воден туризъм, планинско спасяване и долекарска помощ. Ще има и модул, свързан с маркиране и облагородяване на пътеките и туристическите обекти.

Инициативата на БТС вече е представена пред Министерството на образованието и за нея има пълна подкрепа. Тя ще бъде популяризирана в над 2600 училища в България, казаха от БТС. Лагерите ще са в хижите и структурите на БТС, а датите ще бъдат обявени до края на май. Засега са определени датите на единствения за тази година палатков лагер, който ще е на Мальовица - от 20 до 23 юли, и ще струва 445 лева. Лагерите ще са с продължителност основно пет дни, при спазване на всички нормативни изисквания за организирането и обезопасяването на подобни мероприятия, увериха от БТС.