Един от кандидатите да си направи детски кът в офиса е една от строителните фирми у нас. Избрано е и помещение, което да бъде оборудвано с всичко необходимо за най-малките. С отпуснатите пари от програмата ще бъде направен ремонт на мястото. Друга част от средствата ще отидат за заплатата на персонала, който ще поеме грижата за децата.
Две малки деца и професия на пълен работен ден. Едното понякога е за сметка на другото, казва Гергана Статкова. „Много често се случва например, детето да вдигне температура и трябва да тичам от работа. И става неудобно - от работата не винаги можеш да отсъстваш”, коментира тя.
Скоро това няма да се налага. Фирмата, в която работи Гергана, ще кандидатства за изграждане на детски кът. Така децата й ще са само два етажа над работното й място. „Ако се наложи децата да си останат вкъщи, няма да се стресирам къде да ги водя. Просто ставаме сутрин, оправяме се и пристигаме на работа всички дружно”, казва още Статкова.
По-малко стрес, повече доволни работници - така от фирмата обясниха желанието си да направят занималнята.
„Половината от служителите ни са в млада активна работна възраст между 25 до към 40 г., което за нас прави изключителна възможност по този начин да ги запазим като наши служители за по-дълго време”, посочва Мила Василева - прокурист в строителна фирма.
Всеки работодател може да кандидатства за финансиране от 50 до 150 000 лева в зависимост от броя на децата, които ще посещават занималнята. Целта обаче не е тя да замеси изцяло детската градина, а да предоставя почасова грижа.
„Това е добър начин самото дете да се чувства в сигурна среда, както и разбира се да се организира например, ако трябва човек да остане малко по-дълго в офиса или има удължено работно време”, заяви зам.-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова.
Препоръката към фирмите ще е да наемат хора от бюрото по труда. „В момента и около кризата виждаме, че има хора с образование във всяка една от дейностите - и педагогическа, и хуманна, и здравеопазване, които са подходящи за детегледачи”, коментира още Русинова.
Работодателите нямат притеснения, че ако децата са по-близо, служителите ще са по-разсеяни. „Това е една прекрасна възможност по този начин служителят да бъде пълноценен в работата си и същевременно да не се притеснява за детето си”, допълва Мила Василева.