Работата се бави, това са хора, които измислят най-различни схеми, за тях работят по няколко човека”, коментира Антонов. Според него пречка за бързото разследване са и закъснелите с 2 до 5 дни жалби от ужилените.
От Коледа до средата на годината десетки възрастни и самотно живеещи хора паднаха в лапите на измамниците. Само от регион Монтана престъпниците са прибрали над 200 000 лева, много злато - ланци и зъби и няколко дебитни карти.
„Районните инспектори постоянно обикалят около домовете на възрастни хора и говорят с тях. Предупредили сме и всички директори на банкови офиси в региона, разлепваме листовки, но все още хората се доверяват на непознати по телефона и дават всичките си пари”, коментира Антонов.
Той апелира никой да не хвърля пари от тераса, да не ги слага под контейнер, а при подобно обаждане да търси помощ от съседи, на 112 или от близките си.
• Крими • Регион / Монтана • 1009 • 0
Ало измамите остават проблем за монтанската полиция
Разкриването на телефонните измамници си остава проблем не само за монтанската полиция, но и в целия Северозапад, призна директорът на ОД на МВР старши комисар Ивайло Антонов.
Напоследък изпечените телефонни мошеници провеждат разговорите от Румъния. „За да стигнем до разпечатката на номера, от който е обаждането понякога минават три месеца”, разказват криминалисти. Процедурата е дълга и минава през прокуратура, съд и контакт с мобилен оператор. Като се добави и изискването за защита на личните данни излиза, че измамниците са по-защитени от жертвите.