
Проверени - 983 предприятия във всички отрасли на икономиката, от тях: извършени съвместни проверки със синдикати в предприятието – 29 проверки, с представители на работниците и служителите (кут, гут) – 243 проверки.
Общо констатирани нарушения – 5 078 бр.
Разпределение на нарушенията по видове:
- По организация на здравословни и безопасни условия на труд – 1 923 бр. (липса на документи, инструктаж и обучение – др.)
- По безопасност на труда – 723 бр. (защитно изпълнение на ел. съоръжения, предпазни и блокиращи устройства, лични предпазни средства, сигнално-предупредителни устройства и др.)
- По хигиена на труда – 341 бр. (свързани с измервания на факторите на работната среда, медицински прегледи, здравен анализ, санитарно-битово обслужване, физиологичен режим на труд и почивка и др.)
- По трудови правоотношения – 2 083 бр. (липса на документация, заплащане на труда, работно време, почивки и отпуски, извънреден труд и др.)
В резултат на извършените през периода проверки и с цел отстраняване на констатираните нарушения инспекторите по труда са приложили следните принудителни административни мерки:
- Дадени задължителни предписания – 4 908
- Спрени машини и съоръжения – 9
- Спрени работни места и производства - 8
- Отстранени работници - 2
Регистрирани колективни трудови договори (КТД) и анекси към тях – 49 бр.

Инспекторите от Д ИТ - Враца, по време на своите проверки оказват съдействие на представителите на КУТ/ГУТ и на синдикалните организации при решаване на проблеми в техните предприятия. В обектите, където има изградени и действащи синдикални структури, техни председатели и/или членове редовно се приканват да се включат в процеса на извършване на проверките. Получената от тях информация спомага за откриване на някои нарушения и за по-ефикасна работа на проверяващите екипи от инспектори. Досега не е имало пречки от страна на работодателите за участие на представители от КУТ/ГУТ и/или синдикати по време на контрола. Усилията на инспекторите по труда за насърчаване и подпомагане на социалния диалог в предприятията от всички икономически дейности ще продължат и през 2025 г.
Директорът на ДИТ- Враца участва в работата на Областния съвет за сътрудничество и Областния съвет по ЗБУТ, където запознава областния управител и социалните партньори с дейността на Дирекцията и резултатите от нея.
Отделно комуникацията и сътрудничеството със синдикатите се осъществява и чрез учреденият „Експертен съвет” към ДИТ-Враца, който заседава по искане на една от страните.
На заседанието на експертния съвет беше обърнато внимание на зачестилите трудови злополуки и увеличен трудов травматизъм. По данни постъпили в Инспекцията по труда на територията на област Враца са станали 42 бр. злополуки.Анализът на данните от разследваните трудови злополуки показва, че основните причини, довели до възникването им са: неспазване на правилата за безопасност и здраве при работа, нарушаване на технологичните изисквания при извършване на определени работни операции, лоша организация на работното място, незадоволителна квалификация на работещите поради голямо текучество, несъобразени действия и проява на излишна самоувереност, недостатъчно осигурени организационно-технически мероприятия и координация за безопасна работа; занижена взискателност от страна на работодателите и преките ръководители към нарушителите на правилата за безопасен труд.