Най-често причина за бавното зареждане е активното използване на устройството по същото време. Това води до загряване и изтощаване на енергия, като телефонът забавя темпото на зареждане, за да предпази компонентите от повреда. Препоръчително е смартфонът да не се използва докато се зарежда.
Друг проблем може да е замърсен порт. Той може да се задръсти с власинки от облеклото, прах и т.н. Това ще влоши контакта между конектора и порта и съответно системата отново няма да позволи зареждане с максимален капацитет от съображения за сигурност.
Трета причина за бавно зареждане може да бъде използваният кабел и/или зарядно. Те може да не отговарят на изискванията за активиране на бързото зареждане, като някои модели смартфони (не всички обаче) могат да изведат и предупреждение на дисплея си, че това е така. Друг фактор е, че може кабелът да е увреден от прекомерно прегъване или пък да има проблем със самото зарядно. Затова е препоръчително кабелите да не бъдат навивани и усуквани, защото това ги уврежда.
От съображения за защита на батерията, някои смартфони изискват от потребителя изрично да активира режима за бързо зареждане. Ако той не го направи, телефонът ще се зарежда със стандартна скорост, което може да отнеме време. Най-ясната индикация за това ще е липсата на ясен визуален индикатор, че е активирано бързо зареждане. Ако такъв липсва, е добре да се провери менюто с настройки на телефона за евентуално активиране на функцията, в случай че всичко останало е наред с устройството, кабела и зарядното.
Дори и всичко да е активирано, телефонът винаги ще решава с каква скорост да зарежда батерията според това с какъв източник е свързан. Затова и зареждането на смартфон през връзка с компютър почти винаги е осезаемо по-бавно. USB портовете на компютрите и лаптопите не поддържат толкова висок волтаж и съответно зареждането става по-бавно. Същият фактор може да е решаващ и при USB портовете за зареждане на много публични места и в някои автомобили.