© Източник: iStock/Guliver Images

Барселона

Кметът на Барселона Хауме Колбони през юни обяви, че вторият по големина град в Испания ще забрани краткосрочните наеми за туристи до края на 2028 г.

„Сблъскваме се с това, което вярваме, че е най-големият проблем на Барселона. Няма да има повече туристически апартаменти в Барселона: Ще възстановим 10 101, които съществуват в момента, и ще ги предоставим на тези, които желаят да живеят тук“, каза Колбони.

Предложението на града следва забраната за краткосрочни наеми в жилищни сгради в Палма де Майорка. Но правни експерти посочиха, че инициативата на Барселона вероятно ще доведе до продължителна съдебна битка - какъвто беше случаят в...

© iStock

Берлин

В един момент германската столица имаше някои от най-рестриктивните правила в света относно краткосрочните наеми. През 2016 г. градската управа прие закон, известен като Zweckentfremdungsverbot (забрана за неправилно използване - в буквален превод от немски ез. - бел.ред.), забраняващ на наемодателите да отдават под наем цели имоти под наказания от солидни глоби.

Но служителите разхлабиха ограниченията, което беше изправено пред съдебни предизвикателства през 2018 г. Сега наемодателите могат да отдават под наем целите си имоти, но трябва да получат разрешение за това и могат да отдават под наем втори дом само за 90 дни в годината.

Има подобни ограничения в Мюнхен (осем седмици) и Щутгарт (10 седмици).

© iStock

Амстердам

Освен с прекрасните си канали и велоалеи, Амстердам е известен и с необуздания си свръхтуризъм и намаляващото предлагане на жилища, което го прави сред най-скъпите места за живеене в Европейския съюз.

Това накара градските власти да предприемат мерки срещу краткосрочните наеми през 2021 г., изисквайки всички наемодатели да регистрират имотите си, преди да ги отдават под наем на туристи, и ограничавайки повечето престои до 30 дни годишно.

Опитът на общинския съвет да блокира изцяло краткосрочните наеми в квартала на червените фенери и други части на центъра на града беше отхвърлен от холандски съд, след като съдия застана на страната на собствениците на имоти.

Виена

От юли 2024 г. наемодателите във Виена могат да отдават имотите си под наем на туристи само за 90 дни в годината.

Те могат да кандидатстват за разрешение, ако искат да отдават имота си под наем за по-дълго време и отговарят на определени условия.

Ако не получите разрешение и превишите 90-дневния лимит (включително просто рекламиране на имот онлайн), може да доведе до глоба до 50 000 евро.

© iStock

Флоренция

Столицата на италианския туристически регион забрани нови краткосрочни наеми в историческия център на града, като същевременно насърчи собствениците на имоти да отдават домовете си под наем дългосрочно в замяна на данъчни облекчения.

Ограниченията, които влязоха в сила през октомври миналата година в опит да намалят близо 18 000 краткосрочни наема в града, бяха отменени от съд през юли, преди да бъдат възстановени според съобщенията.