В 09:37 третият самолет унищожи западната стена на Пентагона - гигантския щаб на американската армия край столицата на страната Вашингтон. Четвъртият самолет се разби в поле в Пенсилвания в 10:03, след действия на пътниците срещу похитителите. Смята се, че похитителите са имали намерение да атакуват сградата на Капитолия във Вашингтон.

Колко души загинаха?

Общо 2 977 души (без да броим 19-те похитители) са загубили живота си, повечето от тях в Ню Йорк.

• Всички 246 пътници и екипаж на борда на четирите самолета бяха убити;

• В кулите близнаци 2 606 души загинаха - тогава или по -късно от получените наранявания;

• В Пентагона са убити 125 души. Най-младата жертва е двегодишната Кристин Лий Хансън, която загива на един от самолетите с родителите си Питър и Сю. Най-възрастният беше 82-годишният Робърт Нортън, който беше на друг самолет със съпругата си Жаклин, пътуващи за сватба.

При удара на първия самолет приблизително 17 400 души са били в кулите. Никой не е оцелял над зоната на удара в Северната кула, но 18 успяха да избягат от етажите над зоната на удара в Южната кула.

Сред пострадалите има граждани на 77 различни държави.

Хиляди хора бяха ранени или по-късно развиха заболявания, свързани с атаките, включително пожарникари, които са работили сред токсични отломки.

Кои бяха нападателите?

Ислямска екстремистка мрежа, наречена „Ал Кайда“, планира атаките от Афганистан. Водена от Осама бин Ладен, „Ал Кайда“ обвини САЩ и техните съюзници за конфликти в мюсюлманския свят. Деветнадесет души извършиха отвличания, работещи в три екипа от по петима и един от четирима (в самолета, който се разби в Пенсилвания).

Всяка група включваше някой, който е преминал обучение за пилот. Това било извършено в летателни училища в самите САЩ. Петнадесет похитители бяха саудитци като самия Бин Ладен. Двама бяха от Обединените арабски емирства, един от Египет и един от Ливан.

Как реагираха САЩ?

По-малко от месец след нападенията президентът Джордж Буш оглави инвазията в Афганистан – подкрепена от международна коалиция - за изкореняване на „Ал Кайда“ и преследване на Бин Ладен. Едва през 2011 г. американските войски най-накрая откриха и убиха Бин Ладен в съседен Пакистан.

Предполагаемият организатор на атентатите от 11 септември Халид Шейх Мохамед беше арестуван в Пакистан през 2003 г. Оттогава той е задържан в САЩ в залива Гуантанамо. „Ал Кайда“ все още съществува. Тя е най-силна в Африка на юг от Сахара, но дори и сега има членове в Афганистан. Американските войски напуснаха Афганистан през 2021 г. след близо 20 години.

Наследството от 11 септември

Безопасността на полетите беше засилена по целия свят през годините след 11 септември. В САЩ е създадена Администрация по сигурността на транспорта, за да се засили сигурността на летищата и самолетите. Отне повече от осем месеца, за да се почисти „Ground Zero“ - мястото на падналите кули близнаци.

Сега мемориал и музей стоят на мястото, а сградите бяха издигнати отново, но с различен дизайн. Завършеният централен елемент - Един Световен търговски център или „Кулата на свободата“ - дори е по-висок ( 541 м) от първоначалната Северна кула, която беше с близо 100 метра по-ниска. Реконструкцията в Пентагона отне малко по-малко от година, като персоналът се върна в офисите си до август 2002 г.