На регистрация подлежат съществуващи водовземни съоръжения, в това число кладенци, сондажи, герани, каптирани извори, дренажи и други, както следва:

• Съоръжения за собствени потребности, използвани от гражданите в бита (чл. 43, ал. 2 от Закона за водите), които до 27.11.2018 г. не са вписани в регистрите, съгласно изискванията на Закона за водите.;

• Съоръжения за стопански цели, използвани от фирмите, изградени до 23 декември 2016 г., които не са вписани в регистрите, съгласно изискванията на Закона за водите.

Заявленията за регистрация на водовземните съоръжения се подават/изпращат в Централния офис на Басейнова дирекция „Дунавски район“ (БДДР) с административен адрес: гр Плевен, ул. „Чаталджа“ №60, по удобен за заявителя начин:

• чрез лицензиран пощенски оператор, в това число куриерска фирма;

• чрез Система за сигурно електронно връчване с линк за достъп;

• лично, на Гишето за административно обслужване на БДДР с адрес: гр. Плевен, ул. „Чаталджа“ №60, като в този случай задължително се спазват препоръките и мерките за предпазване от разпространение на Covid-1.

Заявления могат да се подават и чрез съответния кмет на община, кмет на район, кмет на кметство или кметски наместник по местонахождението на кладенеца. Кметовете и кметските наместници издават входящ номер за всяко постъпило заявление и на всеки 14 дни предават на съответната Басейнова дирекция постъпилите в този период заявления.

Такса за регистрация на водовземни съоръжения за собствени потребности не се заплаща.

За регистрация на водовземни съоръжения за собствени потребности на гражданите се подава заявление Образец РГ2.

За регистрация на водовземни съоръжения за стопански цели се подава заявление Образец РС1.

Редът и начинът за регистрация но нови водовземни съоръжения не се променя.

Подробна информация, Образец РГ2 и Образец РС1 може да намерите на интернет страницата на Басейнова дирекция „Дунавски район“ на адрес: http://www.bd-dunav.org/content/razreshitelen-rejim/registraciia-na-vodovzemni-saorajeniia/