Кучето се превръща в неизменен спътник на човека още от дълбоката древност. През всички тези години кучетата се доказват като пазители на дома и семейното имущество. Работни кучета са използвани за теглене на шейни и за завръщане на стада с кози, овце и друг добитък. Четириногите помагат на незрящи, намират загубили се туристи в планината и търсят наркотици в тайници. Множеството изследвания са показали, че кучетата са отлични терапевти и тяхното присъствие е способно да извади хора от състояние на много тежка депресия. Те са интелигентни и възприемчиви същества, които бързо се привързват към стопанина си, и са готови да го следват навсякъде. Едно куче остава вярно на своя стопанин за цял живот.

Любовта и предаността на кучетата не знае граници и доказателство за това е случаят с легендарното куче Хачико от породата акита ину, което продължава да чака своя собственик на гара Шибуя в Япония в продължение на девет години след неговата смърт. В памет на Хачико е издигнат паметник, символизиращ любов и вярност.

Кучетата са първият опитомен от човека животински вид. Най-ранните свидетелства за отглеждането им като домашни питомци са отпреди 15 000 години. Хората говорят на кучетата от хилядолетия. През годините десетки изследвания са потвърдили това, което много стопани на четириногите питомци знаят - че те са способни да разбират както думите, така и интонацията.

Според шведско изследване четириногите другари на човека може да изпитват стрес заедно със собствениците си, като синхронизирането на негативните емоции се случва независимо от породата и предназначението на кучето.

Единствените домашни любимци, които числено превъзхождат кучетата, са рибките.

Най-ярката звезда на небосклона - Сириус, е известна и като "кучешката звезда", тъй като се намира в съзвездието Голямо куче. Съзвездието "представлява" митичното куче Лелап - подарък от Зевс на Европа, дъщерята на финикийския цар Агенор.

"Извън кучето книгата е най-добрият приятел на човека.", е казал комикът Граучо Маркс.

"Кучетата ни смятат за по-висши същества, а котките - за по-нисши. Прасетата се отнасят с нас като с равни", е казвал пък британският политик и държавник Уинстън Чърчил.

Световният ден кучето се отбелязва в САЩ през 2004 година, по предложение на Колин Пейдж – страстна почитателка на домашните любимци – и бързо достига до най-отдалечените кътчета на света. Не се учудваме ни най-малко. Факт е, че кучето стои редом с човека още от древността. Днес в световен мащаб празник имат повече 400 милиона домашни кучета. Надяваме се техните грижовни стопани да им устроят вълнуващ ден, с много игри, лакомства и внимание.