Така мъжката селекция на България (Йоло Николов, Митко Ценов и Иван Попов) спечели сребърните медали в отборното класиране. Първи е тимът на Турция, а трети - този на Румъния.

При жените победи румънката Роксана Бирка, която бе най-бърза на 8 км с постижение 30:11 мин. От нашите атлетки Маринела Нинева е десета с 32:50 мин., Радосвета Симеонова - 11-а с 33:03 мин., а Симона Миланова - 15-а с 35:26 мин.

Добро бягане направи и младата надежда на СК Атлет (Мездра) Иво Балабанов, който се нареди шести при младежите под 23 г. (U23). 20-годишният благоевградчанин преодоля 8-километровата дистанция за 27:44 мин. Останалите двама българи - Георги Гергов и Александър Сръндев останаха 13-и и 14-и от 19 участници, съответно с 29:03 мин. и с 29:13 мин. Титлата заслужи Байрам Тургай (Турция) с 27:14 мин.

При девойките под 23 г. (U23) единствената представителка на България - Диляна Минкина, завърши седма на 6 км с 24:14 мин. Шампионка е румънката Андреа Писку с 22:34 мин.

Най-предно класиране в индивидуалната надпревара от 17-те български атлети на Балканиадата записа Силвия Георгиева, която се нареди пета при девойките под 20 г. (U20) - тя преодоля 4-километровата дистанция за 15:16 мин. Останалите българки в тази възраст завършиха: Лиляна Георгиева - девета с 15:40 мин., Девора Аврамова -13-а с 16:42 мин. и Елица Тодорова - 14-а със 17:10 мин. Със златния медал се окичи Демирташ Пинар с 14:38 мин.

В отборното класиране девойките U20 на България (Силвия Георгиева, Лиляна Георгиев, Девора Аврамова и Елица Тодорова) завоюваха бронзовите медали, Първа е селекцията на Турция, следвана от тази на Румъния.

В същата възрастова категория, но на 6 км при юношите под 20 г. (U20), Християн Стоянов e 12-и с 21:01 мин, Мартин Проданов - 15-и с 21:27 мин., а Николай Начев - 17-и с 21:46 мин. Шампион e Барбарос Рамазан с 19:30 мин.

Балканското първенство по крос се проведе при изключително лоши атмосферни условия - проливен дъжд и тежко за бягане трасе. В 61-ото издание на шампионата взеха участие 98 атлети от 9 държави - Турция, България, Румъния, Сърбия, Косово, Босна и Херцеговина, Македония, Израел и Армения. Състезанието беше открито от Добромир Карамаринов, президент на Българската федерация по лека атлетика (БФЛА) и на Асоциацията на балканските атлетически федерации (АБАФ). Сред гостите в щаба на българския отбор бяха легендарният бегач на средни и дълги разстояния Евгени Игнатов и доайенът на леката атлетика в Мездра Георги Митев.