ЕС активира Директивата за първи път при все, че документът е приет още през 2001 година. Директивата дава право на пребиваване и работа в ЕС на хората, които бягат от войната в Украйна, за срок до 1 година, като срокът може да бъде удължен с още една допълнителна година.

Благодарение на решението за активация, украинските граждани, които търсят закрила в страните от ЕС, включително България, получават следните права:
- издаване на документ за пребиваване;
- възможност за упражняване на платена или неплатена дейност;
- достъп до здравни грижи;
- достъп до образователната система за непълнолетни;
- достъп до професионално обучение и образование за възрастни.

Всеки нуждаещ се от временна закрила трябва да подаде молба за убежище, като държавата членка, която е приела лицето, има отговорността да разгледа заявлението, става ясно от публикация на Европейската комисия в България в социалната мрежа Facebook.

Временната закрила е валидна за период от една година, като срокът може да бъде удължен до максимум две години, добавят от ЕК.

"Войната на Русия в Украйна е на път да предизвика хуманитарна криза, невиждана в Европа от десетилетия насам. По данни на ООН над 1 млн. украински граждани са напуснали родината си в търсене на сигурност и подслон.", посочват от ЕК в България.

"Хората, които бягат от войната в Украйна и имат нужда от закрила, могат да я получат на територията на целия Европейски съюз, благодарение на активираната вчера eвропейска Директива за временна закрила на разселените лица.", пишат от ЕК.

Българският бизнес вече даде ясна заявка, че е готов да осигури до 200 000 работни места на хора, идващи от Украйна. Само IT индустрията посочи, че има готовност да осигури 30 000 работни места на украински специалисти. Според представителите на работодателските организации у нас, украинците могат да намерят работа в редица сфери, сред които текстилната промишленост, преработващата промишленост, в селското стопанство, в туризма и други. Подчертава се недостига на машинни инженери, шофьори, строители и други.

България има историческо българско малцинство в Украйна, поради което много граждани на тази страна разполагат и с българско гражданство. Директивата на ЕС ще облекчи наемането на украинци, които не разполагат с българско гражданство.