Получени са жалби и сигнали за стоки за деца, като например детска кошара за игра, която се е счупила по време на употреба и е поставила детето в риск от нараняване. Преобладаващо несъответстващите продукти, забранени от КЗП, са внос от трети страни, предимно Китай и Турция.

От началото на 2021 г. до сега срещу рискове от придобиване на стоки и услуги, които могат да застрашат живота, здравето или имуществото, са извършени общо 1010 инспекции, при които са съставени общо 43 акта за установяване на административни нарушения. Като цяло процентът на нарушения е относително постоянен, показва справка на КЗП.

Има стоки с несъответствия, с нормативно установените изисквания за безопасност, пуснати на пазара стоки без извършени изпитвания за оценка на безопасността, липсата на етикет за производител, вносител и съществени характеристики на стоките, липса на документи за проследяване на стоките, както и за липсата на предварителна информация преди придобиване на стоките.

При извършване на проверките инспекторите следят за наличие на етикети и описание на информацията, която се съдържа в тях - наличие на марка, име и адрес на производителя, име и адрес на вносителя, наименование на стоката, наличие на маркировка върху стоките, с цел идентификацията им и проследяване веригата на разпространение на пазара – търговска марка, лого или името на производителя, партиден, артикулен номер или друг идентификационен номер. При възникнали съмнения относно безопасността на стоката инспекторите изискват документи за произход на стоките, документи, доказващи съответствието на стоките с изискванията за безопасност, документи за реализация на стоката, както и документи за разпространението на стоката в други държави (само при доказано опасни стоки).

Ако опасна стока стигне до потребителя, той има право да я върне на търговеца и да получи обратно парите си за нея, включително да получи съдействие за това от контролния орган.

КЗП работи в посока откриване на опасни стоки и провежда през последните години множество информационни кампании, предоставя информация в медиите, на страницата на институцията в интернет. От тези инициативи се дава възможност на потребителите да се информират за откритите опасни стоки на българския и европейския пазар и да вземат информирано решение за покупка.

Всяка стока, която не отговаря на нормативно установените изисквания за безопасност, се счита за опасна и следва да бъде забранена нейната реализация. Безопасността се оценява чрез лабораторен анализ или чрез визуална инспекция на нейните характеристики от експерти, които извършват оценка на риска.