За допълнително премахване на субективния фактор при поставянето на оценки за пръв път се разписват със стандарт критериите за получаването на дадена оценка по шестобалната система. Така например, за да получи "Отличен“ ученикът трябва да е постигнал напълно очакваните резултати от учебната програма, да няма пропуски в знанията, да е усвоил нови понятия и да ги използва успешно, да притежава необходимите компетентности и да може да ги прилага самостоятелно при решаване на задачи. Слаба оценка се поставя, ако ученикът не постига резултати, заложени като прагова стойност за успешност.

Оценките остават текущи, срочни и годишни. От I до III клас учениците ще получават качествена оценка, като всяко училище избира нейния формат. Първокласниците получават една обща оценка на базата на знанията, които са показали през цялата учебна година. Във II и III клас - по всеки предмет. От IV до XII клас оценките са по шестобалната система.

Окончателни оценки за завършен начален етап учениците получават на база оценките от предметите в IV клас. За основно образование - за предметите от V до VII клас. За първи гимназиален етап - от VIII до X клас, а за средно образование, където са включени и оценките по избираемите предмети, получават диплома на база оценките в XI и XII клас.

Създава се възможност за приравняване към международните скали за оценяване, което води до по-голяма мобилност. Минималният брой оценки, които ученик трябва да получи по даден предмет, са две. Те могат да бъдат повече в зависимост от броя на часовете за учебния срок. От учителя зависи какъв ще е броят на оценките и начинът на оценяване - устен, писмен, практически. Възможно е да се поставят групови или индивидуални проекти.

Изпитите се провеждат по график, за който са информирани родителите в началото на учебната годината. Входното ниво се провежда до три седмици след началото на срока, а НВО не по-рано от две седмици преди края на учебната година. Ако ученик не е постигнал нужните резултати за преминаване в по-горен клас, се явява на изпити - поправителни и приравнителни, които са на две сесии.

Класните работи са по български език и литература, математика и чужд език, а контролните - по всички предмети. Учениците могат да решават по едно класно или контролно на ден и до две класни на седмица.

С цел затягане на дисциплината на учениците, които отсъстват в над 30% от учебните часове или нямат минималния брой оценки, се явяват на допълнителен изпит.

Проектът на Държавния образователен стандарт за оценяване на резултатите от обучението на учениците въвежда промените във всички училища.