През 1834 г. британецът Джеймс Чалмърс предлага пощенските услуги да се заплащат чрез хартиена лепенка. Шест години по-късно - 1840 г., са отпечатани първите в историята пощенски марки —известното«Черното пени», на които е изобразена кралица Виктория в профил, след като една година по-рано Парламентът на Великобритания законодателно закрепя идеята на Чалмърс.

По-късно Световният пощенски съюз въвежда изискването, задължаващо на марките да се указва страната издател с латински букви. Великобритания се освободена от това задължение, тъй като е първата в историята страна, използваща марки.

В България пощенски марки започват да се използват непосредствено след Освобождението. По това време все още не е съществувала българска парична единица, затова техният номинал бил 5 сантима.

Някои марки, отпечатани с дефект, в последствие се оказват изключително ценни, каквато е пощенската марка "Обърнатата конница".

Серията "Изгледи и портрети" е пусната в обращение на 14 февруари 1911 и тя съдържа дванадесет стойности. В тази серия марката с номинал 50 ст. е с изображение на цар Фердинанд I и синовете му - княз Борис и принц Кирил. През 1913 в Пловдив попада лист от въпросната марка, която е завъртяна на 180 градуса спрямо отпечатания текст и така се превръща в огромна ценност. В наше време са известни едва около 30 такива марки, като всичките са с пощенско клеймо.