„С прехвърлянето на собствеността на язовирите и създаването на търговско дружество веднага ще започнат действия по отстраняване на всички нередности“, изтъкна той.

Попитан колко средства ще бъдат необходими за отстраняване на нередностите, министърът посочи: „Като сума не мога да кажа - нека да видим кои от всички язовири ще бъдат прехвърлени към нас. За всеки сумата е различна. За язовир „Бели Искър“ се говори за сума между 30 и 60 млн.“. „Нямаме точна справка, но така или иначе действия трябва да се предприемат“, коментира Емил Караниколов.

По повод предложението за държавен фонд, в който собствениците на язовири да внасят определена сума от приходите си, той поясни: „Това ще е някаква допълнителна такса от стопанската дейност на язовирите, най-общо казано от наема. Те плащат и такси за извършваните от тях дейности. Обмисляме вариант определен процент от наемите да е приход в този фонд“.

Обсъдихме възможност, която вероятно утре ще е факт, да има търговско дружество, което ще се занимава с това да поддържа язовирните стени и санитарно-охранителните зони на язовирите, докато се прехвърля собствеността им, което няма да стане за 1-2 дни, а може би за доста по-дълъг период, допълни Караниколов за плануваните от правителството законови промени, свързани със състоянието на язовирите преди конференция на тема „Цифровата икономика-какви са ползите за потребителите“ по повод Европейския ден на потребителите.

„Вчера имаше заседание при вицепремиера Валери Симеонов. Всички министерства са дали становища. Единодушни сме, че в Закона за водите по отношение на категоризация на язовири ще има задължения за собствениците и операторите за създаване на аварийни планове“, обясни той, цитиран от Фокус.

„Предвиждаме създаването на държавно предприятие, в което ще бъде прехвърлена собствеността на всички общински язовири, които общините не могат да управляват, обикновено поради липса на финансови средства“, заяви Емил Караниколов и уточни, че се обсъжда възможността да има търговско дружество, което да поддържа речните корита.

„Дори да почистим един язовир, ако от реките тръгнат дървета или растителност, това ще запуши сифоните“, коментира министърът. „Това, което засега се предвижда, е дружеството за язовирите да бъде към Министерство на икономиката или това да е структурата, която се занимава с бедствия и аварии“, поясни Емил Караниколов. „Утре ще имате пълна информация, след като всички го обсъдим в Министерски съвет“, каза още той.