© Антон Узунов

Точно 100 бегачи (60 на дългата дистанция от 11.6 км и 40 на късата от 2 км) стартираха по традиционното трасе по планинската пътека над село Бистрица с посока към село Железница.

При мъжете Мирослав Спасов надделя с 10 секунди над Георги Гергов (Стратеш Атлетик – Ловеч) с 39:47 срещу 39:57. Атанас Куцаров (Златен шпайк) надбяга Александър Спасов (gorun-shop.com) с 41:21 срещу 41:28.

Нинева, която на 28 април стана и балканска шампионка на маратон в Белград, преодоля дистанцията за 46:13 при дамите. Нейната съотборничка 16-годишната Памела Ени бе съвсем близо до нея и зае второто място с 46:29, а призовата тройка допълни многократната победителка във веригата „Рън България“ Билсерин Сюлейман (Златен шпайк) 48:11.

В късата дистанция доминираха младите бегачи от клуба „Милка Михайлова“ – Перник. Самата Милка Михайлова, която навърши 52 години преди ден, се класира на осма позиция.

Победителите бяха наградени от кмета на район Панчарево Евгения Алексиева и получиха специални награди от SPORT DEPOT.

Състезанието бе посветено и на паметта на Василена Амзина – първата българка бягала под 2 минути на 800 м и участничка в олимпийските игри в Мюнхен 1972. Амзина е една от най-прочутите жители на село Бистрица.

Организаторите решиха да променят името на състезанието от 2025-а година на „Бистрица бяга“.

Събитието се реализира с общите усилия на район Панчарево, кметствосело Бистрица, Българска федерация лека атлетика, Рън България, SPORT DEPOT, Стинг и Биофар.

Източник: atletikabg.com