Имената на атлетите са избрани от международен панел на експерти, които са подбрали представители от шестте континентални атлетически асоциации.

Най-добрите ще бъдат избрани чрез гласуване на членовете на Съвета на Световната атлетика и Семейството на Световната атлетика чрез имейл, и от феновете чрез социалните мрежи с бутона „Харесвам“ във Фейсбук и Инстаграм, и с ретуит в Туитър.

Гласовете на членовете на Съвета на Световната атлетика ще формират 50% от вота, а гласовете от Семейството на Световната атлетика и феновете ще формират по 25% от финалния резултат.

Гласуването ще завърши на 6 ноември, когато ще бъдат обявени по пет от номинираните атлети. Първите места в Атлетическата гала ще станат ясни в началото на декември.

Номинациите:

1. Джошуа Чептегей (Уганда) – Олимпийски шампион на 5000, Сребърен медалист от олимпийските игри на 10 000 м, Най-добър резултат в света на 2 мили (3218 м) с 8:09.55
  2. Райън Краузър (САЩ) – Олимпийски шампион и победител в „Диамантената лига“ на гюле, Непобеден през цялата година, Световни рекорди в зала и на открито
  3. Мондо Дупландис (Швеция) – Олимпийски шампион на овчарски скок, Шампион на „Диамантената лига“, Европейски шампион в зала
  4. Якоб Ингебригтцен (Норвегия) – Олимпийски шампион на 1500 м, Европейски шампион в зала на 1500 м, Европейски рекордьор на 1500 м и 5000 м
  5. Елиуд Кипчоге (Кения) – Олимпийски шампион на маратон, Най-голямата разлика между олимпийски шампион и втория на маратона от 1972, Победител на маратона в Еншеде
  6. Педро Пичардо (Португалия) – Олимпийски шампион на троен скок, Победител в „Диамантената лига“, Европейски шампион в зала
  7. Даниел Стол (Швеция) – Олимпийски шампион на диск, Победител в „Диамантената лига“ и Водач на световната ранглиста със 71.40
  8. Милтиадис Тентоглу (Гърция) – Олимпийски шампион на скок дължина, Европейски шампион в зала, Водач на световната ранглиста в 8.60
  9. Дамиен Уорнър (Канада) – Олимпийски шампион на десетобой, Победител в на престижния турнир в Гьотцис, Национален и олимпийски рекорд на десетобой с 9018 – четвърто постижение за всички времена
  10. Карстен Вархолм (Норвегия) – Олимпийски шампион на 400 м с препятствия, Победител на „Диамантената лига“, Световни рекорди на 400 м с препятствия и 300 м с препятствия

Източник: atletikabg.com