Какво е провокирало това решение и защо националният рекордьор е избрал индивидуалния подход?

„Целта на всичко това е да се обърне индивидуално на всяко дете внимание. Разбира се, не е само за деца, които са в спорта и са развити до някаква степен, а и на деца, които тепърва прохождат в спорта и да намерят своето призвание – дали ще е футбол, дали ще е лека атлетика. Каквото и да е, без значение от спорта, аз съм тук заради това, да им помогна да стартират отнякъде.”

Митко бе категоричен, че ролята на леката атлетика е изключително важна за всички спортове

„Както знаем всички, бягането е в основата на 99,9 % от всички спортове. Като професионален спортист съм бил на лагери на Белмекен, навсякъде, и съм виждал шахматисти да бягат, боксьори, борци, абсолютно всички спортове бягат. Бягането много помага и развива много качества. А във футбола, както в момента имам три момчета, които тренират, това за тях ще е абсолютен плюс. Всички знаем, че за да играеш 90 минути, трябва да можеш и да бягаш. Не е само спринта и рязката скорост, трябва да можеш и да издържаш”.

Митко обясни с колко деца работи за сега и дали има възможност да увеличи броя им.

„Сега в момента работя с пет деца, като провеждам заниманията спокойно в един ден. Ако се съберат повече деца, сигурно ще ги разбия в няколко днив седмицата, така че на този момент за 10 деца, даже и малко отгоре няма да имам проблем да работя”

Индивидуалната подготовка с децата е и своеобразен стимул за тях, тъй като имат възможност да общуват с един национален рекордьор и европейски вицешампион. От друга страна, за самия Ценов това е изключително важно:

„Това е точно едно от важните неща, които исках да направя. Да бъде чисто индивидуално, защото така ще мога не само да водя самата тренировка, а и да се включа с тях.Аз загрявам с тях, бягам с тях, през цялата тренировка аз съм с тях.”

Емилиян Николаев от Зверино е на 12 години и е едно от момчетата, които тренират с Митко:

„Един ден баща ми ми каза дали искам да започна да тренирам тук лека атлетика, и аз му казах, че искам).

Емилиян тренира футбол в школата на Ботев (Враца), но е сигурен, че леката атлетика ще му помогне да развие бързината си. Той каза още, че ще сподели със съотборниците си и ще ги покани да се включат в тренировките.

След като обу отново шпайковете, Митко Ценов се готви за нови предизвикателства, първото от които е маратона в Скопие през месец октомври.