Юлия Кошаревска: Да си доброволец е прекрасното чувство да можеш да дариш от времето и умението си на каузи, с които се чувстваш свързан. А рецептата за създаване на доброволческа организация започва с важна мисия, която да обедини много и различни хора. Трудността се състои в това да намерите решения на проблема, който искате да решите, да се уверите, че различните решения, които предлагате, се допълват взаимно и да изградите процеси, които да ги направят възможни и ефикасни.
Процесите всъщност се оказаха изключително важни - от най-ефективния начин за набиране на доброволци, до това как може да помогнем на възможно най-много пациенти. Ние разработихме всичко това почти от нула (доколкото ни е известно, няма друга подобна организация, от която бихме могли да заимстваме добри практики), докато екипът ни е пръснат из целия свят. Но всичко това остава на заден план, когато намериш прекрасни хора, каквито са нашите доброволци, които са готови да дадат и малкото си свободно време, за да помогнат на някой в нужда.
Марта Антонова: Този въпрос има толкова различни отговора, колкото доброволци има. За мен, да си доброволец е да дадеш, без да очакваш нищо в замяна, а същевременно да получиш невероятно много: щастие и удовлетворение, когато видиш, че си помогнал на някого в тежък момент; предизвикателства, които изграждат цял куп умения; възможността да си част от вдъхновяващ екип… Не, всъщност не просто екип – семейство.
„Лечение без граници“е социален проект, целящ подкрепата на българи, нуждаещи се от лечение в чужбина. Освен със съвети за правата на пациентите, за дарителски кампании и възможности за финансиране на лечението, организацията обединява доброволци, които да помагат на място на болните – с превод в болницата или съвети за града, в който ще се проведе лечението.Към проекта вече са се присъединили повече от 300 доброволци в 19 държави по света, а екипът се стреми към развиване на доброволческата мрежа.