
„Община Мездра има задължения по Закона за личната помощ. Към настоящия момент 540 потребители имат личен асистент. По асистентска подкрепа, това е друг тип делегирана дейност, имаме 68 души, които обслужват 126 лица. Изпълняваме проект „Иновативни грижи“, който е продължение „Грижа в дома“. За съжаление е с намален капацитет и от 160 потребители, сега услугата ползват едва 50. В момента търсим вариант и за другите хора“, сподели зам.-кметът Нели Минева.

„След успешно реализиране на проектите за Център за обществена подкрепа и Дневен център, те също станаха делегирана от държавата дейност. Там работят около 40 специалисти, които полагат грижи за децата. Комплексът за социални услуги и дейности за деца и лица с увреждания е разделен в три центъра за настаняване от семеен тип, две защитени жилища и едно преходно. С капацитет 50 потребители. За тях се грижат от 60 души – детегледачи, социални работници и асистенти. Функционира домашен социален патронаж, дом за стари хора, детска млечна кухня, която ежедневно приготвя храна за 90 деца до 3 години. Много са социалните дейности, от които човек може да се възползва. Работим изключително добре с Дирекция „Социално подпомагане“ в града. Партнираме си с неправителствени организации за подобряване на условията и начина на живот на хората“, поясни още зам.-кметът.

Един от последните проекти е създаването на Майчин център, който работи в подкрепа на родители и деца от малцинствата.
„Майчиният център е една от последните услуги, които са създадени. Тя е местна дейност, финансира се от Общината. Потребителите ни са около 150. Децата са на възраст от 0 до 6 години. Дейността се развива много стремглаво, посетителите ни се увеличават и смятаме да доразвиваме занапред услугата, която е полезна на нашата община“, каза Елена Нанова - началник отдел „Образование, социални дейности и здравеопазване“ в Община Мездра.
Тази година Световния ден на социалната работа се отбеляза на 18 март. Темата беше насочена към „Укрепване на солидарността между поколенията за трайно благополучие“.
„Това, което се наблюдава и е в темата тази година са възрастните хора. Аз мисля, че социалните услуги са много и всеки може да намери грижата, от която има нужда, но държавата няма как да даде на хората близостта с децата им и грижата на децата. Тя се възпитава и няма как да я осигури някой, просто е в съзнанието и отношението на всеки човек“, допълни зам.-кметът Нели Минева.
По повод празника на 20 март от Община Мездра ще бъдат връчени плакети и грамоти на служители, които работят години наред за устойчивото развитие на социалните услуги.