Фалшивите банкноти били изпратени по пощата и повече от 90% от пратките били с произход от Китай, каза Европол. Агенцията посочи, че поддържа тесен контакт с Европейската централна банка, за да работи със съответните власти в Китай за пресичане на фалшифицирането на европейски валути.
По време на продължилата шест месеца операция разследващите са задържали общо 79 пакета с фалшиви пари. Само в Румъния те задържали повече от 4,8 фалшиви банкноти. Следователите също така разкрили склад с повече от 223 000 фалшиви банкноти. Европол заяви, че тези банкноти също са с произход от Китай.
В Португалия, Великобритания и САЩ са били задържани три пратки с повече от 220 000 фалшиви монети, като техният произход също е бил от Китай.
Европол заяви, че службата е започнала 70 разследвания срещу престъпните групи, отговорни за фалшификатите. Към момента не е известно дали по тези случаи има арести, отбелязва БТА.
Разследващите са открили не само фалшиви банкноти евро, но и долари, британски лири и швейцарски франкове.
Операцията е продължила от юни до ноември 2025 г. и е била ръководена от полицията в Австрия, Португалия и Испания. Властите от общо 18 страни, включително България, са участвали в нея, посочи Европол на сайта си.
