52 000 декара с ечемик има да прибират земеделците в Монтанско тази година, което е с 37 000 декара по-малко от година по-рано, показват данните на Областна дирекция "Земеделие" Монтана. Вече са направени и първите прожънки, съобщи Николай Синигерски, председател на монтанския съюз на зърнопроизводителите:

"По-високи са добивите в Златията- около 700 кг./дка, в останалите общини е около 500. Това според нас се дължи най-вече на агротехнологичните мероприятия, които са проведени от колегите..."

През миналата година средния добив от ечемика бе 560 кг от декар. Пшеница сега е засята на 519 000 декара, което е с над 100 000 декара повече от година по-рано.

Официалният старт на жътвена кампания 2026 година в област Монтана ще бъде даден в четвъртък в село Мадан, община Бойчиновци.