„Формирали сме паричен поток, който отразява реално възможностите на болницата. Имаме разчет за приходите от Министерството на здравеопазването и от РЗОК, които сочат, че лечебното заведение може да реализира близо 977 000 лева на месец. В рамките на тези средства сме направили стриктно разпределение на паричните потоци, като 130 000 лева ще се използват за погасяване на задълженията. Съставили сме конкретен план с всеки един кредитор и е договорена каква част ще получава за старите просрочени задължения”, каза още Жени Начева. Тя уточни, че ако се спазва този план, ще са необходими 7 години за да се елиминират просрочените задължения.

По време на срещата заместник-министър Начева съобщи, че здравното министерство е поело ангажимент за осигуряване на ангиограф, за да гарантира дейността на отделението по кардиология. Предстои да се оптимизира работата на приемните кабинети, така че да няма дублиране на структури и персонал. „Ще се търсят възможности за оптимизиране на дейността на УНГ, но тази дейност, която е единствена за областта, ще може да се осъществява”, категорична бе Жени Начева.

„Целта на предприетите действия е съществуващите структури да бъдат оптимизирани в максимална степен. Ако покажем, че този механизъм на работа е нормален ще възстановим и доверието на кредиторите, тъй като никой няма интерес болницата да не работи или да изпадне в несъстоятелност”, каза в заключение Жени Начева.

Директорът на МБАЛ „Христо Ботев“ Орлин Цветков увери, че така предложения разчет на паричните потоци и оздравителния план по дейността на лечебното заведение ще гарантират стабилност за работещите медици и ще върнат доверието на пациентите.