„Това заболяване прави усложнения, които са в две групи. Едните са много редки, но много тежки за здравето. Грипът може да започне с дихателна недостатъчност. На възрастния човек не му стига въздух и той казва: Задушавам се, не ми стига въздухът. При бебета и деца - чести дихателни движения. Трябва обезателно да се търси болнична помощ, защото това рядко състояние трябва да се лекува и то с командно дишане. Това е животоспасяващо”, обясни проф. Тодор Кантарджиев от Центъра по заразни и паразитни болести.

Това става в рамките на часове - но е много рядко - 1 на 1000-1500 души. 1 на 10 000 души може да е със засягане на централната нервна система - един от най-тежките вирусни енцефалити възпаление на мозъка - това е грипният.

Ако се търси адекватна медицинска помощ и то бързо - първите 4-5-6 часа, когато се получава видима дихателна недостатъчност - първите 36 часа е възможно да се лекува с лекарства.

„Няколко десетки хиляди души губят живота си всяка година от усложненията от грипа. Най-честите са бактериалните пневмонии, които също трябва да се лекуват в болница”, поясни още той.

Пикът на грипа се очаква да бъде в края на януари – началото на февруари.

„Когато носът само тече и няма температура, това не е грип. Когато има суха, непродуктивна кашлица и нищо друго - това също не е грип, а сезонни вирусни инфекции. Отличаващото за грипа е, че в рамките на два-три часа започват болки във всички мускули и стави. Получава се дразнене от светлината, има болки в гърлото, кашлица суха и тежест в гърдите. На пушачите пък не им се пуши", поясни проф. Тодор Кантарджиев.



Източник: vesti.bg