©

Това не е всичко, ряпата има още няколко полезни свойства, с които ще ви запознаем сега:

1. Консумацията на репички засилва имунната система, което е много полезно за организма, особено през сезона на грипа. Ако искате да укрепите имунната си система, несъмнено можете да се доверите на репичките. Ряпата подобрява работата на сърцето и кръвоносните съдове.

2. Лечение на болни места - ако някоя част от тялото ви е болна, можете да поставите варена ряпа под формата на компрес. Също може да се използва за лечение на плеврит, като си направите топъл компрес на гърдите с настъргана ряпа. А може да се използва и за компрес против кашлица.

3. Сок от ряпа(витаминозна бомба) - сокът от ряпа има свойството на нормализира процесите на централната нервна система. Смесен с прясно мляко е много добро лекарство против кашлица. Доста хора го използват и при спадане на гласа. Трябва да измиете добре обелки от черна ряпа, да ги сварите, да прецедите течността и да я изпиете.

4. Един от най-важните и полезни за организма ви са противовъзпалителните, диуретичните и антисептичните. Тяхното наличие прави ряпата един още по-полезен зеленчук. Той има силата да премахва инфекции и да засилва защитната бариера на организма.

5. Богата на витамин С - предполагаме сте запознати, че това е един наистина много важен витамин, който може би сте свикнали да си набавяте чрез цитрусови плодове. Е, вече знаете, че можете да го правите и чрез вкусните репички. Този витамин е отговорен за целостта на стените на кръвоносните съдове и подобряване на храносмилането. Достатъчно е да го добавяте поне веднъж дневно в салатата, например, за да си набавите достатъчно количество витамин С за деня.

6. Семената от ряпа и полезните им свойства - те също съдържат изключително много полезни вещества. Като например линоленова и линолова киселина.

7. Съдържа множество полезни вещества - както всички останали зеленчуци, и ряпата съдържа много витамини и минерали, които са полезни. Ряпата съдържа микроклетки, органични киселини, флавоноиди, протеини, стероли и въглехидрати.

Източник: actualno.com